Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WAKACJE 2022.Między Krynicą Morską a Piaskami. Zatoka Dzikiej Róży i plaża nudystów – co jeszcze warto zobaczyć?

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Każda z miejscowości na Mierzei Wiślanej ma swoją ciekawą historię i mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić lub odkryć. Czasami trzeba pokonać kilka kilometrów, czasami wystarczy wejść do lasu, a czasami ciekawe miejsca są niemal na wyciągnięcie ręki.

Takie miejsca można zobaczyć m.in. kiedy turysta wybierze się do Piasków. Warto wejść na Wielbłądzi Garb, podziwiać urokliwą Zatoczkę dzikiej róży, albo zatrzymać się przy wyjątkowej Szarej Wydmie. Po drodze jeszcze Góra Pirata i Go – lasek.

Spis treści

Wielbłądzi Garb z widokiem na zalew i morze

Dwa kilometry od Krynicy Morskiej w stronę Piasków znajduje się najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej – Wielbłądzi Garb. Skąd wzięła się ta nazwa? Kiedy spojrzy się na to miejsce od strony Zatoki Gdańskiej widać dwa zniesienia przypominające wyglądem wielbłądzi garb. Wydma ma wysokość 49,5 m n.p.m, dzięki temu z wieży widokowej na jej szczycie widać Zalew Wiślany i Morze Bałtyckie. Na szczyt wzniesienia prowadzi ścieżka przyrodnicza. Po drodze na tablicach informacyjnych można przeczytać sporo ciekawostek dotyczących tego miejsca. U podstawy schodów prowadzących do góry znajdują się stojaki na rowery. Miejsce to czasami nazywane jest Wielbłądzim Grzbietem lub Wielką Garbnicą.

Zatoczka dzikiej róży z plażą nad zalewem

Zatoczka znajduje ok. 2 km przed miejscowością Piaski od strony Zalewu Wiślanego. Klif nadzalewowy powstał przez nieustanne działania wód Zalewu Wiślanego, które każdego roku zabierają kawałek lądu. Miejsce z kawałkiem piaszczystej plaży daje szansę na podziwianie, przy dobrej pogodzie, katedry we Fromborku, która znajduje się po drugiej stronie Zalewu Wiślanego. Miejsce mało znane, odwiedzają je chętnie wędkarze i ci, którzy szukają ciszy.

Szara wydma – opadające wzgórze

W drodze do Piasków przy samej ulicy, po lewej stronie, widoczna jest wydma szara, która powstała na terenie istniejącego pasa przeciwpożarowego Leśnictwa Przebrno. Jest to rozległe wzgórze opadające dość stromo w kierunku Zalewu Wiślanego. Można na niej spotkać następujące rośliny, podlegające częściowej ochronie, takie jak: kocanka piaskowa, turzyca piaskowa, chrobotek leśny, chrobotek smukły, płucnica islandzka. Obecnie tego rodzaju wydmy są rzadkim elementem krajobrazu. Wiąże się to z nadmiernym procesem urbanizacji m.in. z budową dróg, osiedli czy zalesiania.

Góra Pirata

W odległości ok. 5 kilometrów za Krynicą Morską znajduje się Góra Pirata. Na wzniesieniu znajduje się wieża obserwacyjna. Z tej wysokości widać morze, Zalew Wiślany oraz wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej. Wyjeżdżając z Krynicy Morskiej jadąc w kierunku Piasków Góra Pirata będzie po prawej stronie. W okolicy leśniczówki informują o tym miejscu drogowskazy i tablice informacyjne.

Góra Pirata – skąd ta nazwa?

Stare wieści głoszą, że za czasów kiedy mierzeja nie była zwartym lądem, a liczne wyspy wokół otaczało morze grasowała tu kompania Starego Pirata. Osiedlili się na jednej z wysp, z której roztaczał się widok na wody wokół. Stary Pirat postanowił, że tu stanie wieża, ponieważ daje mu to doskonałą kontrolę nad Bałtykiem. Jak pomyślał, tak uczynił. Legenda głosi, że i piracki skarb został zakopany gdzieś w pobliżu.

Go – lasek

Mniej więcej 1,5 km przed Piaskami znajduje się parkin leśny „Go – lasek”. W tym miejscu parkują często „nietekstylni”. Drogą przez las udają się na plażę miłośnicy równomiernej opalenizny i opalania topless.

Piaski na Mierzei Wiślanej: Wieś „na końcu świata”. Dalej ju...

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto