Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Słońca już dziś! Kiedy dokładnie nastąpi i gdzie będzie można je podziwiać?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk astronomicznych. Spektakularny widok na niebie za każdym razem przyciąga tłumy obserwatorów – niezależnie od części świata, na której występuje. Niezwykły „kosmiczny spektakl” będzie można podziwiać także w tym roku i to już dziś, w poniedziałek 8 kwietnia 2024! Gdzie będzie go najlepiej widać?

Spis treści

Czym jest zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca to jedno z naturalnie występujących zjawisk astronomicznych, które możemy podziwiać na własne oczy. Polega na przysłonięciu tarczy Słońca przez Księżyc, co na krótką chwilę blokuje promienie docierające z naszej gwiazdy do Ziemi.

Zaćmienie Słońca
Fani podziwiania nieba i widocznych na nim zjawisk astronomicznych będą zachwyceni tym, co czeka ich już 8 kwietnia 2024 roku. Pitris / Getty Images

Aby doszło do takiej sytuacji, Księżyc musi znaleźć się między Słońcem a Ziemią (być w nowiu), a jednocześnie być w odpowiednim położeniu – jego orbita musi przecinać się z ziemską.

Choć wiadome jest, że w rzeczywistości Słońce jest setki razy większe od naszego satelity, Księżyc znajduje się dużo bliżej Ziemi – w efekcie, podziwiane z perspektywy mieszkańców planety mają na niebie bardzo zbliżone rozmiary, a podczas całkowitego zaćmienia Księżyc zasłania centrum Układu Słonecznego niemalże w pełni.

Całkowite czy częściowe zaćmienie Słońca? Rodzaje

Okazuje się, że wyróżniamy kilka rodzajów zaćmień słońca:

  • całkowite,
  • hybrydowe,
  • częściowe
  • oraz obrączkowe.

Dwa ostatnie z wyżej wymienionych są widoczne najczęściej. O zaćmieniu częściowym mówimy, kiedy Księżyc przysłania Słońce na niebie tylko w niewielkiej części, natomiast o zaćmieniu obrączkowym, kiedy tarcza Księżyca nie zasłania gwiazdy w całości, pozostawiając krawędzie słoneczne – przypominające kształtem obrączkę – widocznymi dla obserwatorów.

Całkowite zaćmienie Słońca, zwane także pełnym zaćmieniem, polega na całkowitym zasłonięciu naszej gwiazdy przez Księżyc. Na zacienionym obszarze zapada wtedy mrok, a jedyną oznaką obecności Słońca na ziemskim sklepieniu są tzw. perły Baily’ego, czyli jasne punkty przypominające korale, otaczające naturalnego satelitę Ziemi. Przed i po tym zjawisku występuje także zaćmienie częściowe.

Najrzadszym zjawiskiem jest hybrydowe zaćmienie Słońca, które łączy w sobie cechy całkowitego i obrączkowego zaćmienia, a jego rodzaj (z perspektywy obserwujących) jest zależny od lokalizacji na Ziemi, która ma kulisty kształt. Osoby będące w centrum zaćmienia mogą podziwiać wtedy pełne zaćmienie Słońca, natomiast te w bardziej skrajnych częściach cienia – obrączkowe.

Co ile jest zaćmienie Słońca? To wcale nie lata!

Gdyby wziąć pod uwagę całą Ziemię okazałoby się, że mieszkańcy różnych jej części mogą oglądać zaćmienie nawet od 2 do 5 razy w roku. Kwestią wielu lat (z małym wyjątkami) jest natomiast wystąpienie zaćmienia Słońca na tym samym obszarze, co powoduje, że każde tego typu zjawisko wywołuje w ludziach niemałe poruszenie.

Na zaćmienie Słońca w Polsce poczekamy do 29 marca 2025 roku – będzie to przysłonięcie częściowe, a obrączkowe – do 13 lipca 2075 roku. Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie można obserwować dopiero 7 października 2135 roku, dlatego jeśli macie ochotę zobaczyć pełne zaćmienie choć raz w życiu, zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem będzie wyjazd do innej części świata.

Zaćmienie Słońca 2024: data. Gdzie oglądać zaćmienie?

Zaćmienie Słońca będzie można podziwiać już w poniedziałek, 8 kwietnia 2024 roku.

Chociaż mieszkańcy Europy nie będą mieli okazji zobaczyć go na własne oczy, nie powinno to stanowić problemu dla „łowców zaćmień”, którzy przemierzają cały świat w pogoni za tym wspaniałym zjawiskiem.

Okulary do oglądania zaćmienia Słońca
Do podziwiania tego fascynującego zjawiska nie wystarczą okulary przeciwsłoneczne. Nieodpowiednia ochrona przed promieniami może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Na tę okazję warto mieć przy sobie specjalne okulary zaćmieniowe, które można kupić nawet za kilkanaście złotych. Brian Farrell / Getty Images

Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca zobaczą mieszkańcy Ameryki Północnej (rekomendujemy wyprawę do Stanów Zjednoczonych, Kanady lub na zachód Meksyku), zaś mieszkańcy pozostałych zakątków kontynentu będą mieli okazję obserwować częściowe zaćmienie Słońca.

Jak wygląda zaćmienie Słońca? Galeria

Jesteście ciekawi, jak prezentuje się Słońce zasłonięte przez Księżyc? W poniższej galerii znajdziecie fotografie wykonane podczas trwania tego zjawiska – także w Polsce.

Tak wygląda zaćmienie Słońca:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zaćmienie Słońca już dziś! Kiedy dokładnie nastąpi i gdzie będzie można je podziwiać? - Strona Podróży

Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto