Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wąskotorówka ze Sztutowa do Piasków. Zostały po niej tylko resztki podkładów

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
wikipedia
Na trzy dni przywrócono dzisiaj kursowanie Żuławskiej Kolei Dojazdowej - na odcinku Nowy Dwór Gdański Cmentarz-Cyganka Przejazd. 30 kwietnia wąskotorówka ma ruszyć na swojej głównej trasie: Prawy Brzeg Wisły-Stegna-Sztutowo. Do 1953 roku trasa kolei wiodła nieprzerwanie aż do Piasków. Teraz przypominają o tym tylko resztki podkładow kolejowych.

Linia kolejowa Sztutowo-Piaski została oddana do użytku w kwietniu 1945 roku, a zamknięta niespełna miesiąc później - po upadku III Rzeszy Niemieckiej. Po raz drugi uruchomiono ją w 1948 roku, by zamknąć ją (już definitywnie) w dwóch etapach - w roku 1953 i w 1965 roku.

Według zamierzeń Niemców, wąskotorówka miała kończyć swoją trasę w pobliżu bazy wojennej w Pilawie (obecnie: Bałtijsk). Jak podają źródła: linię wyprowadzono ze stacji w Sztutowie i poprowadzono przez las w kierunku Kątów Rybackich, gdzie tor zbliżał się do wybrzeża. Na dalszym odcinku trasa wiodła równolegle do brzegu skręcając miejscami głębiej w las. Na znacznej długości poprowadzono ją jednak grzbietem nadmorskich wydm. Pomiędzy Kątami Rybackimi i Skowronkami zbudowano trzy mosty nad rowami przeciwczołgowymi.

Ogółem Niemcy zdążyli wybudować około 50 km torów, które na całej długości były wykorzystywane tylko przez kilkanaście dni. W trakcie walk z Armią Sowiecką, na przełomie kwietnia i maja 1945 roku, infrastruktura wąskotorówki została w znacznym stopniu zniszczona.

Po wojnie podjęto decyzję o odbudowie odcinka Sztutowo-Krynica Morska. Do 1948 roku zrealizowano inwestycję i rozpoczęto przewozy na potrzeby Marynarki Wojennej, która wówczas przejęła z rąk sowieckich bazy w Skowronkach i Krynicy Morskiej. Wybudowana pospiesznie linia przysparzała wielu problemów technicznych. Po ukończeniu budowy szosy biegnącej wzdłuż Mierzei Wiślanej wąskotorówka okazała się zbędna i we wrześniu 1953 roku rozpoczęto jej rozbiórkę. Na kilka lat pozostawiono jedynie odcinek o długości ok. 3,5 km z Krynicy Morskiej w stronę Piasków. Przetrwał on do 1965 roku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto