Wokół zabudowań portowych rozmieszczono alejki komunikacyjne oraz plac przeznaczony na składowanie i zimowanie jachtów. Wymieniona została część pomostów pływających. Zamocowano także pomost, co zwiększyło liczbę miejsc dla gości i rezydentów (przystań ma obecnie około 80 miejsc postojowych). Prace realizowano w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozbudowa portu jachtowego w Krynicy Morskiej”, który stanowił element przedsięwzięcia strategicznego „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”.
Gmina Krynica Morska leży w otoczeniu nadmorskich wydm i gęstych lasów. Tak wyjątkowe położenie oraz świetnie przygotowana infrastruktura sprawiają, że Krynica Morska jest jednym z najpopularniejszych w kraju kierunków turystycznych. Okazała marina oferuje dziś wszelkie wygody. Na kei prąd i woda, a tuż obok – bosmanat z sanitariatami i prysznicami. Po sąsiedzku mamy restauracje i kawiarnie przy ul. Portowej, eleganckie hotele i sklepy, a także wypożyczalnie rowerów.
Tuż obok prowadzona była również druga inwestycja, realizowana przez Urząd Morski, w ramach której zachodni pirs pasażerski wydłużono do około 160 metrów. Przy pirsie cumują statki pasażerskie białej floty kursujące do Fromborka i Tolkmicka.
Krynica Morska i Zalew Wiślany potrafią zauroczyć. Błękitna woda, mnóstwo przestrzeni do żeglugi, piękne bałtyckie plaże, białe klify na południowym brzegu mierzei, ciekawe porty i przystanie ukryte przed światem. Blisko, bezpiecznie i spokojnie. Polska część zalewu jest trzy razy większa od największego w kraju jeziora Śniardwy.
To idealny akwen na tygodniowy rodzinny rejs połączony z wędrówkami, zwiedzaniem, plażowaniem i wycieczkami rowerowymi. Dodatkowo na wyciągnięcie ręki mamy Pętlę Żuławską, czyli szlak prowadzący przez Szkarpawę, Nogat i Wisłę. Jest też nowa pętla: przez Zatokę Gdańską, przekop Mierzei, Zalew i Szkarpawę (lub Wisłę Królewiecką).
Krynica co roku staje się areną dla wyjątkowo widowiskowych regat żeglarskich. Odbywają się tu zawody najważniejszych klas, w tym między innymi LCA 4, ILCA 6, 29er, Techno293, Europa, 420, L’Equipe, Windsurfing Foil, iQFoil, O’pen Skiff i Nautica 450 w ramach Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego.
Flagową imprezą są także Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Wiślanego, gdzie żeglarze i żeglarki z całej Polski walczą o Puchar Burmistrza Krynicy Morskiej. W czerwcu odbyły się Regaty o Puchar Marszałków – impreza zorganizowana przez Urzędy Marszałkowskie Województwa Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego.
Uczestnicy regat bardzo chwalą sobie zaawansowaną infrastrukturę portu, a z kolei turystów przyciąga masa białych żagli i zacięta rywalizacja żeglarzy, którą można obserwować z nabrzeża. Rozległy obszar przy porcie to także centralne miejsce miasta i miejsce świetnie nadające się na różnego typu wydarzenia: liczne koncerty, występy kabaretowe, jarmarki rzemieślników i imprezy plenerowe. Port w Krynicy Morskiej w okresie letnim tętni więc życiem zarówno na wodzie, jak i na lądzie.
Więcej informacji o porcie w Krynicy Morskiej oraz o innych przystaniach Pętli Żuławskiej na stronie www.petlazulawska.pl

Tomasz Pawlak - Dolnośląska Kraina Rowerowa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?