Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Jakie choroby przenoszą kleszcze? Jak wyciągnąć kleszcza?

redakcja
pixabay
W kalendarzu już wiosna. To nie tylko coraz dłuższe i cieplejsze dni, a także więcej zieleni i słońca. Wiosna to także czas wzmożonej aktywności kleszczy, które mogą być zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Przekazy medialne coraz częściej informują o groźnych powikłaniach, na jakie narażone są osoby, ale również zwierzęta, które zostały ukąszone przez kleszcza. Rzeczywiście pajęczaki te przenoszą wiele chorób, które mogą być groźne zarówno dla zdrowia, jak i życia.

- Do odnotowanych w Polsce chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza z Lyme, gorączka Q, tularemia, bartonelloza, babeszjoza, anaplazmoza, kleszczowe zapalenie mózgu, rikentosjozy z grupy gorączek plamistych. - wyjaśnia Tomasz Bojar Fijałkowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitano-Epidemiologicznej w Nowym Dworze Gdańskim.

- Najczęściej występującą chorobą odkleszczową w Polsce jest borelioza. Jej pierwszym objawem jest rumień wędrujący, rozszerzający się obwodowo i zanikający w centrum. Rumień pojawia się około siedmiu dni po ukąszeniu. Boreliozę leczy się za pomocą antybiotyków, dlatego tak ważna jest, jak najszybsza konsultacja lekarska. Warto zauważyć, że u części osób zakażonych rumień nie występuje. Wówczas warto po pięciu tygodniach od ukąszenia wykonać badania serologiczne w kierunku swoistych przeciwciał w surowicy krwi.
Drugą z chorób jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Objawy tej choroby przypominają zachorowanie na grypę. Jak wyjaśnia dyrektor nowodworskiego Sanepidu, chorobie tej można jednak skutecznie przeciwdziałać poprzez szczepienia. - Do szczepienia przeciwko KZM kwalifikuje lekarz. Pierwszą dawkę szczepionki można podać w dowolnym terminie, jednak najlepszym okresem, aby to zrobić, jest zima.

Nie od dziś jednak wiadomo, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Warto więc odpowiednio się zabezpieczyć, by uchronić się od ukąszenia przez kleszcza. Jak to zrobić?

- Aby uchronić się przed ukąszeniem przez kleszcza, należy przede wszystkim, wybierając się do lasu bądź na działkę, założyć odzież ochraniającą całe ciało - wyjaśnia nasz rozmówca. - Należy również pamiętać o nakryciu głowy, najlepiej w jasnym kolorze, aby szybciej zauważyć pajęczaka. W aptekach i drogeriach znajdują się preparaty, które również działają odstraszająco na kleszcze. Po powrocie do domu warto dokładnie obejrzeć całe ciało, zwracając szczególną uwagę na głowę, uszy, szyję, pępek oraz zgięcia dużych stawów - tłumaczy T. Bojar-Fijałkowski.

Podobnie należy postępować w przypadku zwierząt. - Jeśli zauważymy kleszcza na skórze, należy go jak najszybciej usunąć. Najlepiej udać się na najbliższej przychodni, gdzie zrobi to wykwalifikowany personel, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy usunąć kleszcza samemu.

Jak to zrobić prawidłowo? - Musimy złapać kleszcza przy samej skórze za pomocą pęsetki i zdecydowanym ruchem pociągnąć go ku górze. Miejsce ukłucia należy następnie zdezynfekować.

Warto podkreślić, że nie ma potwierdzonych naukowo dowodów na to, czy cieplejsza zima wpływa na ilość kleszczy i choroby, które przenoszą. - Czujnym i uważnym należy być zawsze - podkreśla mężczyzna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto