Koronawirus - Pomorze. Wskazania biskupa elbląskiego w związku z zagrożeniem epidemicznym. Uwaga wierni!

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
fot. Kamila Ziętek
Jacek Jezierski – biskup elbląski, najpierw 12 marca zwrócił się do wiernych w związku z profilaktyką epidemiczną. Kolejne postanowienia, bardziej rygorystyczne, przekazał 14 marca, co jest konsekwencją ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Aktualizacja 14.03.2020 r.

Postanowienia biskupa elbląskiego w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego

"Epidemie wybuchają co jakiś czas. Występowały także w naszej ojczystej przeszłości. Zagrażają życiu wielu osób. Pochłonęły setki, a nawet tysiące ofiar.

Dlatego też musimy bardzo rozsądnie i odpowiedzialnie przeciwstawić się wielkiej epidemii noszącej nazwę koronawirus. Ograniczenie rozwoju tej choroby wymaga m.in. rezygnacji z gromadzenia się w tym czasie w dużych grupach, także na Mszy św. i na nabożeństwach. Dla dobra własnego i bliźnich należy w najbliższe niedziele pozostać w domu, rezygnując z udziału we Mszy świętej. W aktualnej sytuacji jest to moralny obowiązek.
Kościoły pozostają otwarte. Msze św. będą w nich odprawiane dla małych grup, maksymalnie do 50 osób. Wymagają tego przepisy sanitarne, które mamy obowiązek respektować.

W związku z zagrożeniem epidemią zachęcam do modlitwy w domu, do uczestnictwa w transmisjach niedzielnej Mszy św. w telewizji, radiu oraz internecie. Przypominam, że można przyjmować Komunię św. na rękę. Jest to zgodne z prawem Kościoła. Trzeba do Komunii uformować dwie procesje. Najpierw do Komunii św. na rękę. Następnie (lub obok) do Komunii św. udzielanej do ust.

W związku z epidemią polecam odwołanie rekolekcji wielkopostnych, nabożeństw Gorzkich Żali oraz Drogi Krzyżowej dla dzieci i młodzieży. Droga Krzyżowa dla dorosłych może odbywać się w grupie tylko do 50 osób.

Polecam, aby w większych parafiach został zorganizowany stały dyżur w konfesjonale oraz aby udzielać Komunii św. poza Mszą w niedzielę np. o godz. 15.00, 16.00, 17.00, a w dni robocze o godz. 9.00, 12.00 i 15.00. Nie całujemy krzyża w przedsionku kościoła, ani nie wystawiamy relikwii do ucałowania.

Spokojnie i życzliwie wobec innych przetrwajmy trudny czas.
+Jacek Jezierski – biskup elbląski"

Wcześniej pisaliśmy...

Biskup elbląski Jacek Jezierski uzupełnił komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dn. 12 marca 2020 r. osobnym wskazaniem do wiernych diecezji.

Oto komunikat biskupa wraz z zaleceniami.

MSZA ŚWIĘTA
Udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do końca marca br. następującym kategoriom osób:
- osobom w podeszłym wieku,
- osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
- dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
- osobom, które czują obawę przed zarażeniem

Pozostających w domu zachęcam do korzystania z transmisji radiowej, telewizyjnej lub internetowej niedzielnej Mszy świętej.

Prawo Kościoła w Polsce zezwala na przyjmowanie Komunii św. na rękę. Wyciągamy lewą otwartą dłoń. Kapłan lub szafarz kładzie na nią Komunię św. Wówczas prawą dłonią bierzemy Ciało Pańskie do ust, spożywamy na miejscu i dopiero odchodzimy.

SPOWIEDŹ
Na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne. Powinny być one często wymieniane, nawet kilka razy dziennie.

BIERZMOWANIE
Zostaje zwieszone udzielanie bierzmowania młodzieży w parafiach. Bierzmowanie dla osób dorosłych odbywa się w normalnym trybie w katedrach: elbląskiej i kwidzyńskiej.

ODWIEDZANIE KOŚCIOŁÓW
Zachęcam, aby odwiedzać kościoły poza godzinami nabożeństw, w celu indywidualnej modlitwy.
Nie należy wypełniać kropielnic wodą święconą. Należy je oczyścić i zakleić folią.

REKOLEKCJE
Do końca Wielkiego Postu nie należy organizować rekolekcji szkolnych dla dzieci i młodzieży.
Można zrezygnować lub odłożyć na czas późniejszy rekolekcje wielkopostne dla dorosłych. Decyzja w tej sprawie należy do księdza proboszcza po konsultacji z parafialną radą duszpasterską.

KONKURSY
Odwołane są konkursy dla dzieci i młodzieży organizowane w diecezji.

SPOTKANIA FORMACYJNE I SZKOLENIA
Zostają zawieszone do końca marca: spotkania formacyjne [np. szafarzy nadzwyczajnych Komunii św.], szkoleniowe, kursy [np. lektorów], dni skupienia [np. księży w Elblągu 14 marca br.; wielkopostne dekanalne dni skupienia katechetów], spotkania grup modlitewnych, zbiórki ministrantów, próby chórów i inne.

NAUCZYCIELE RELIGII
Nauczyciele religii [katecheci] są członkami szkolnych rad pedagogicznych. Dlatego powinni pozostać w kontakcie z dyrektorami szkół oraz wypełniać wskazane przez dyrekcję szkół obowiązki.

PODSTAWOWE ZASADY HIGIENY
Księża, szafarze nadzwyczajni Komunii św., kościelni [zakrystianie] oraz organiści powinni przestrzegać zasad higieny osobistej. Powinni często myć ręce w bieżącej, ciepłej wodzie, używając mydła i papierowych jednorazowych ręczników. Należy myć ręce zawsze przed Mszą św. i rozdzielaniem Komunii świętej.

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 marca, 12:31, Pan Bóg.:

Słaba ta wasza wiara, skoro obawiacie się koronawirusa. Jam jest siłą i opoką dla wierzących we mnie. Ludzie małej wiary nie są godni, aby być ze mną. Jeśli chcecie być ze mną to nie możecie obawiać się śmierci. Jedynie śmierć może was połączyć ze mną.

Nie szargaj imienia Pana Boga prostaku!

b
buśka
13 marca, 12:31, Pan Bóg.:

Słaba ta wasza wiara, skoro obawiacie się koronawirusa. Jam jest siłą i opoką dla wierzących we mnie. Ludzie małej wiary nie są godni, aby być ze mną. Jeśli chcecie być ze mną to nie możecie obawiać się śmierci. Jedynie śmierć może was połączyć ze mną.

Aleś Pan mądry, a na cholerę co umierali też im wiary zabrakło, a z głodu co umierają też nie mają wiary, a w Syrii co giną od wojny, też nie maja wiary ? Bóg działa przez nas, przez ludzi. to może na kwadrans do sabaśnika i po chorobie.

b
buśka

Dzięki Ci Przewielebny Biskupie za dyspenze od Mszy świętej, Wiem że nie mam wolnej woli, rozumu i mam świadomość że Pan Bóg nie wybaczył by mi gdybym nie poszła na Msze świętą, bo Pan Bóg nie ma serca Wielkiego, które wybacza wszystkie nasze przewinienia. Dzięki Ci Przewielebny Ojcze. Całuję Przewielebne dłonie o Łaskawco Przewielki

G
Gość

Czy to prawda że w kwidzyńskich kościołach Komunia św. jest udzielana na ręke?? może ktoś potwierdzi?

G
Gość
13 marca, 12:57, Gość:

jedną decyzją komunia we wszystkich kościołach na rękę a nie do obślinionej mordy

Twojej?

G
Gość

jedną decyzją komunia we wszystkich kościołach na rękę a nie do obślinionej mordy

P
Pan Bóg.

Słaba ta wasza wiara, skoro obawiacie się koronawirusa. Jam jest siłą i opoką dla wierzących we mnie. Ludzie małej wiary nie są godni, aby być ze mną. Jeśli chcecie być ze mną to nie możecie obawiać się śmierci. Jedynie śmierć może was połączyć ze mną.

Dodaj ogłoszenie