Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w funkcjonowaniu kościołów. Wielkanoc bez święcenia pokarmów

Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
Zaostrzenie przepisów z 24 marca wprowadzonr w związku z epidemią koronawirusa znacznie zmniejsza liczę osób, która będzie mogła wziąć udział w nabożeństwie kościelnym. Jednak zmian, do których wierni będą musieli się dostosować w najbliższym czasie, jest znacznie więcej.

Od pojawienia się pierwszych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce do wtorku 24 marca msze odbywały się z udziałem maksymalnie 50 osób. Opróżniono również kropielnice z wody święconej. Od 25 marca jednak podczas nabożeństwa w kościele przebywać może siedem osób, wliczając w to pełniącego posługę kapłana i służbę liturgiczną. Wierni zostali również na mocy specjalnej dyspensy zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach. Władze kościelne na każdym szczeblu proszą o to, by pozostać w domach, i żeby transmisje mszy świętych dostępne zarówno w internecie, jak i w telewizji, zastąpiły na razie wyjścia do kościoła. - Tu chodzi o bezpieczeństwo i dobro wspólne, jakim jest nasz naród – mówi rzecznik prasowy diecezji ksiądz Piotr Towarek.

Duże zmiany czekają wiernych podczas obchodów świąt wielkanocnych. Zaczynając od Niedzieli Palmowej, przyniesione palmy zostaną poświęcone jedynie znakiem krzyża, bez użycia wody święconej. W Wielki Czwartek msza krzyżma odbędzie się bez udziału wiernych i księży. W kolejnych dniach podczas nabożeństw nie odbędą się procesje oraz adoracje. Największą zmianą będzie rezygnacja z tradycyjnego poświęcenia pokarmów w koszyczkach w Wielką Sobotę. W zaleceniach biskupa diecezji elbląskiej Jacka Jezierskiego można znaleźć informację, że zapewne w telewizji pojawią się transmisje z błogosławienia pokarmów, do których można dołączyć.

Uroczystości takie jak chrzest, bierzmowanie, czy pierwsza komunia święta również według zaleceń biskupa elbląskiego należy przełożyć na inny termin. Ma on przypadać na pewno po przejściu głównej fali epidemii.

Zmianom ulegną także pogrzeby. Zgodnie ze wskazaniem biskupa nabożeństwa pochówku będą odbywać się zgodnie z normami sanitarnymi wyznaczonymi na okres epidemii. Pogrzeby mogą odbywać się wyłącznie od bramy do grobu. W dniu pogrzebu można też odprawiać mszę świętą w intencji zmarłego, bez wprowadzenia trumny do kościoła.

Wśród zaleceń biskupa można znaleźć także polecenie odwołania rekolekcji wielkanocnych, nabożeństw Gorzkich Żali oraz dróg krzyżowych dla dzieci i młodzieży. W przypadku dorosłych droga krzyżowa może zostać odprawiona w grupie do 50 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto