Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mierzeja Wiślana. Ratownicy rozpoczęli pracę na kąpieliskach

red
Mierzeja Wiślana. Przed ratownikami WOPR dwa miesiące trudnej, wytężonej pracy nad polskim morzem. Zobacz gdzie można kąpać się bezpiecznie.
Mierzeja Wiślana. Przed ratownikami WOPR dwa miesiące trudnej, wytężonej pracy nad polskim morzem. Zobacz gdzie można kąpać się bezpiecznie. archiwum
Mierzeja Wiślana. Przed ratownikami WOPR dwa miesiące trudnej, wytężonej pracy nad polskim morzem. Zobacz gdzie można kąpać się bezpiecznie.

Mierzeja Wiślana. Gdzie szukać ochłody w gorące, wakacyjne dni? Najlepiej na plażach Mierzei Wiślanej. Do miejscowości turystycznych w regionie już zaczynają zjeżdżać się koloniści i urlopowicze. Pamiętając o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad morzem (patrz ramka obok) na morskie kąpiele należy wybierać miejsca strzeżone czyli takie gdzie są ratownicy WOPR.

Od piątku, 23 czerwca pod czujnym okiem ratowników jest już stumetrowy odcinek plaży w Stegnie. Warto zaznaczyć, że już od 20 czerwca strzeżone kąpielisko działa w Krynicy Morskiej. Natomiast w Mikoszewie, Jantarze, Piaskach, pozostałe kąpieliska w Krynicy Morskiej oraz pozostała część strzeżonej plaży w Stegnie (odcinek 200 metrów), zostaną otwarte od 1 lipca.

- Jesteśmy niemal gotowi do otwarcia kąpielisk strzeżonych - mówił na kilka dni przed uruchomieniem nadzorowanych plaż Roman Chmielowski z pomorskiego WOPR. - Jest słonecznie i ciepło. Woda ma już temperaturę ok. 16 st. C, a z pewnością będzie się jeszcze ocieplać. Przed nami dwa miesiące ciężkiej pracy. Będziemy starać się wykonać nasze zadanie jak najlepiej. Chcielibyśmy powtórzyć ubiegłoroczny efekt naszej pracy, kiedy nikt nie utonął w powiecie nowodworskim na odcinkach plaż strzeżonych.

- Spodziewamy się wielkiej liczby turystów już pierwszego dnia wakacji, ale jesteśmy na to przygotowani - dodaje Bożena Ruszkowska, prezes elbląskiego WOPRu.

Strzeżone odcinki plaż będą mieściły się w miejscowościach Mikoszewo - 100 metrów, Jantar - 200 metrów, Stegnie - 300 metrów. Z kolei w Sztutowie i Kątach Rybackich pod nadzorem ratowników będzie po 100 metrów plaży w każdej z miejscowości. Natomiast w Krynicy Morskiej w poszczególnych częściach plaży funkcjonować będzie aż pięć, stumetrowych, strzeżonych kąpielisk. W oddalonej najdalej na wschód miejscowości Piaski pod nadzorem ratowników będą dwa, stumetrowe odcinki plaży. Co ważne w obu miejscowościach powstaną również tzw. kąpieliska kolonijne.

Plażami strzeżonymi w gminie Stegna opiekować się będzie WOPR pomorski (35 ratowników), a plażami w Krynicy Morskiej WOPR elbląski (24 ratowników, 2 instruktorów oraz 1 ratownik medyczny). W gminie Sztutowo obsługą plaż zajmuje się operator zewnętrzny.

Czynni będą też ratownicy morscy z Brzegowej Stacji Ratownictwa w Sztutowie, lokalnych OSP. Pomagać im będą funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Urzędu Morskiego. W ubiegłym roku było to szczególnie skuteczne połączenie, które pomagało opanować szczególnie krnąbrnych plażowiczów, którzy chcieli np. wchodzić do wody przy trudnych warunkach pogodowych czy pod wpływem alkoholu, ignorowali symbol czerwonej flagi zakazujący kąpieli, czy nie stosowali się do zaleceń Woprowców.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto