MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bajkowe pole maków w powiecie kościerskim. To kwietny raj! Zobaczcie zdjęcia

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Pole kwitnących maków w powiecie kościerskim wygląda bajecznie.
Pole kwitnących maków w powiecie kościerskim wygląda bajecznie. Edyta Łosińska-Okoniewska
Pole pełne czerwonych kwiatów zachwyca w powiecie kościerskim! Wygląda jak z bajki dzięki makom, które właśnie zakwitły. Obok takiego widoku nie sposób przejść obojętnie. Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie zachwycające pole makowe.

Jeszcze niedawno wszyscy zachwycali się polami kwitnących rzepaków, które kolorowały świat na żółto. Teraz przyszedł czas na kolejną porcję barw. Właśnie zakwitły maki, a makowe pole wygląda bajecznie. Czerwony kolor przykuwa uwagę. Przejeżdżający zatrzymują się, aby zrobić zdjęcia, bo taki widok nieczęsto się zdarza.

Makowe pole w Starych Polaszkach wygląda jak z obrazu Claude"a Moneta z 1873 r. pt. "Pole maków". Czerwień zdecydowanie dominuje.

- Musiałam się zatrzymać, żeby zrobić zdjęcia, bo to jeszcze piękniejszy widok niż żółte rzepaki - mówi Maria z powiatu kościerskiego. - Takie pola to jednak rzadkość i zobaczyć skrawek ziemi w bajecznej kolorystyce jest ogromną przyjemnością.

Maki o intensywnie czerwonym kolorze kwitną latem, zazwyczaj właśnie w czerwcu i lipcu. Mają całkiem spore kwiaty, jednak ich płatki są niezwykle delikatne. Maki nie tylko pięknie wyglądają, ale są również roślinami miododajnymi, co jest niezwykle istotne. Nic zatem dziwnego, że możemy usłyszeć w ich pobliżu pszczoły i inne owady zapylające.

Co ciekawe, rośliny te były uprawiane już w starożytnej Mezopotamii. Występują także w Biblii, w tekstach które są metaforą ulotnego życia człowieka. Na Krecie była nawet czczona bogini maku.

Tymczasem mak rośnie w całej Polsce i jest nierozerwalnie związany z naszym krajobrazem oraz kulturą. Można też śmiało powiedzieć, że to jeden z naszych kwiatów narodowych. Symbolizuje m.in. przeszłość, trudną historię, kręte losy i odradzanie się. Wystarczy przypomnieć pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino” napisanej przez Feliksa Konarskiego w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, kilka godzin przed zdobyciem klasztoru.

Mak na tyle mocno jest zakorzeniony w naszej kulturze, że istnieje także całkiem sporo powiedzeń z nim w tle:

  • „cisza jak makiem zasiał”,
  • „dobrali się jak w korcu maku”,
  • „ludzi jak maku, a roboty ani znaku”,
  • "dostać figę z makiem"

Doskonale znana jest też dziecięca rymowanka „Siała baba mak, nie wiedziała jak, a dziad widział, nie powiedział, będzie za to w piekle siedział”.

Warto dodać, że teraz kwitną nie tylko maki. Podczas spaceru dobrze jest się rozejrzeć, by poszukać także innych kolorowych roślin wokół.

od 7 lat
Wideo

Zaczęły się wakacje. Dalej pomimo wysokich cen wybieramy Polskę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bajkowe pole maków w powiecie kościerskim. To kwietny raj! Zobaczcie zdjęcia - Kościerzyna Nasze Miasto

Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto