Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywe obrazy na ulicach Nowego Dworu Gdańskiego. To jedno z pierwszych takich wydarzeń [zdjęcia]

Patryk Philipp
Patryk Philipp
W sobotę ulicami Nowego Dworu Gdańskiego ,,przeszły" obrazy autorstwa nowodworzanki Martyny Kowalskiej, absolwentki Liceum Plastycznego w Gronowie Elbląskim. Spontaniczna, podyplomowa wystawa prezentowała prace pt. ,,Kobiety Ikony" i była zarazem jednym z wydarzeń inicjujących żuławską kampanię społeczną pn. ,,Kultura. Znajdziemy wyjście."

Ostatnie miesiące są szczególnie dotkliwe dla szeroko pojętej branży eventowej i kulturalnej. Również u nas w powiecie nowodworskim musiano zrezygnować z organizacji wielu wydarzeń lub przeorganizować je na formułę online. Kampania pn. ,,Kultura. Znajdziemy wyjście." jest odpowiedzią na obecną sytuację.

Kobiety Ikony

- Zależy nam na tym, żeby w jakiś sposób przywrócić to, co rak gwałtownie się zakończyło. Jesteśmy daleko od organizowania wydarzeń, które mogłyby iść w sprzeczności z obowiązującymi obostrzeniami. Chcemy skupić się przede wszystkim na artystycznych spontanach i pokazać, że kulturę można ,,uprawiać" właściwie wszędzie - tłumaczy pomysłodawczyni i główna inicjatorka Monika Jastrzębska-Opitz.

Do projektu zaproszeni są wszyscy, którzy chcą dołączyć swoją cegiełkę do serii spontanicznych akcji. W ciągu ostatnich dni w różnych miejscach miasta odbyły się już skromne występy wokalne i instrumentalne. Najbardziej widowiskową była jednak wystawa prezentowana jest tydzień po 102. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki. Młodzież związana z ŻOK-iem i Krainą Otwartej Sztuki wędrując po mieście niosła obrazy pn. ,,Kobiety Ikony" autorstwa nowodworzanki Martyny Kowalskiej.

„Kobiety ikony” to cykl promujący kobiece zasługi i ich siłę, gdyż często są one niedoceniane. Projekt ma na celu wzbudzić refleksje odnośnie pojęcia kobiecości. Co więcej, cykl ma za zadanie stawiać odbiorcy pytania odnośnie znaczenia słowa „ikona”. Czy to jedynie coś, co wzbudza zachwyt pod kątem estetyki? Czy na miano ikony zasługuje jedynie to, co piękne i nieosiągalne dla przeciętnych ludzi?

- pyta autorka.

Projekt „Kobiety ikony” przeczy powszechnej teorii hasła „ikona”. Pokazuje, że jest to coś więcej i tak naprawdę każda kobieta może nią być. Kobiecość to bardzo szerokie pojęcie, przez każdego postrzegane inaczej, jednak cykl, dzięki swojemu feministyczno-dydaktycznym charakterze ma na celu uświadamiać, iż nie trzeba być obiektem westchnień milionów pod względem wizualnym, by móc nazwać się ikoną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto