Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żuławskie miasta niedostatecznie chronione przed powodzią

VINZ
archiwum DB
Tereny zurbanizowane na Żuławach, w razie powodzi, staną się głównym rozlewiskiem wezbranych wód. Trudno to sobie wyobrazić, ale taka może być konsekwencja obecnie realizowanych planów ochrony przeciwpowodziowej, np. w przypadku cofki.

Obecny system wałów chroniących wody żuławskich akwenów jest rozbudowywany jedynie na terenach typowo rolniczych.
Wały przeciwpowodziowe chronią pola uprawne. Miasta, takie jak Nowy Dwór Gd. i Krynica Morska, wałów nie posiadają. Oznacza to, że w razie niekorzystnych warunków, woda wyleje się w najsłabszym miejscu systemu przeciwpowodziowego, czyli... w mieście.

- W razie cofki nasze 10-tysięczne miasto staje się niemal bezbronne, co udowodniły wydarzenia z jesieni 2009 r. - mówi burmistrz Nowego Dworu Gd. Jacek Michalski. - Wystarczyło kilka godzin północnego wiatru, by ulice i budynki miasta znalazły się pod wodą. Do dyspozycji mamy tylko worki i piasek, ewentualnie możemy kupić specjalne rękawy. To wszystko jednak nie gwarantuje całkowitej ochrony miasta, a na dodatek jest bardzo drogie. Moim zdaniem, na terenach uprawowych przed miastami powinno się stworzyć tereny zalewowe. Niestety, nie mamy wpływu na plany melioracyjne.

Zdaniem przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, wiedzę na temat sposobów ochrony miast przed wielką wodą mają dać prowadzone obecnie badania.

- Zbieramy dane potrzebne do wybrania najlepszych rozwiązań zabezpieczających Żuławy, w tym Nowy Dwór Gd., przed ekstremalnymi zjawiskami - mówi Piotr Kowalski z RZGW. - Trzeba jasno powiedzieć, że jedna inwestycja, np. wrota przeciwsztormowe na rzece Tudze, czy wały w mieście nie rozwiążą zagrożenia powodzią. Bo oprócz cofki, mogą wystąpić np. duże opady, wysokie stany wód gruntowych, brak prądu, który zasila przepompownie. Pod uwagę trzeba brać wiele uwarunkowań i scenariuszy. Trzeba jednak szukać rozwiązań, które ograniczą straty, przygotować się na to, że woda musi gdzieś wylać. Może warto już myśleć o przeznaczeniu słabo zaludnionego polderu w okolicach miast pod teren zalewowy?

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto