Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żuławska Kafejka Historyczna powraca. Tym razem będą to wikingowie!

Patryk Philipp
Patryk Philipp
Pierwsze historyczne spotkanie w ramach Kafejki z 11 września 2016 roku.
Pierwsze historyczne spotkanie w ramach Kafejki z 11 września 2016 roku. Żuławski Park Historyczny
Żuławska Kafejka Historyczna powraca po wielomiesięcznej przerwie. Tym razem odpowiadając na oczekiwania słuchaczy, tematy rozmów i wykładów będą często wykraczać daleko poza granice Żuław. Już 22 lutego o godz. 18.00 odbędzie się pierwsze spotkanie z dr. Piotrem Pranke z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. A tematem przewodnim będą „Wikingowie - krwawi najeźdźcy z Północy”.

To już 5 rok historycznych spotkań z ramienia Żuławskiego Parku Historycznego. Pandemia, tak jak w wielu innych przypadkach, i tutaj wymusiła chwilowe zatrzymanie projektu. Przerwa pozwoliła zaczerpnąć organizatorom oddechu i zastanowić się nad obecnym stanem oraz przyszłością Kafejki. W poniedziałek 22 lutego startuje pierwsza odsłona nowej, odświeżonej Żuławskiej Kafejki Historycznej.

- W lutym wznawia swoją działalność Żuławska Kafejka Historyczna. Ze względu na panującą obecnie w naszym kraju sytuację postanowiliśmy zmienić jej formę

- tłumaczy Łukasz Kępski, historyk, pomysłodawca i prowadzący Kafejki. -

W całości odbywać będzie się ona w internecie. Na kanale Facebook Żuławskiego Parku Historycznego raz w miesiącu spotykać będziemy się podczas spotkań z serii „Porozmawiajmy o historii”. Moimi gośćmi będą historycy, muzealnicy oraz osoby zajmujące się dziedzictwem kulturowym z całej Polski. Reprezentować będą największe polskie uczelnie, instytucje naukowe oraz muzealne. Nie zabraknie również spotkań ze społecznikami, którzy swój wolny czas przeznaczają na ratowanie zabytków oraz popularyzację historii.

Wikingowie - krwawi najeźdźcy z Północy

Wybór formuły online nie jest pomysłem nowatorskim, wynika poniekąd z konieczności narzucanych przez obecne realia. Przy okazji daje jednak Kafejce spore możliwości, których do tej pory lokalne spotkanie w murach ŻPH-u nie miało. Z pewnością spotkanie może trafić do szerszego grona odbiorców, poza tym umożliwia zaproszenie gości, którzy w normalnych warunkach nie mieliby możliwości pojawić się w Nowym Dworze Gdańskim.

- Pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej odbędzie się 22 lutego 2021 r. o godzinie 18:00 na kanale Facebook Żuławskiego Parku Historycznego. Naszym gościem będzie dr Piotr Pranke z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor licznych publikacji dotyczących średniowiecza. Tematem przewodnim „Wikingowie - krwawi najeźdźcy z Północy”. W trakcie rozmowy postaramy się nie tylko poruszyć niezwykle bogatą i pełną brawurowych najazdów oraz podróży historię ludów zamieszkujacych dawną Skandynawię, ale także zmierzyć z trudnym zadaniem zestawienia obrazu Wikingów w popkulturze z przekazami źródłowymi

- dodaje Łukasz Kępski.

Nowy zakres tematyczny

Dużym zaskoczeniem jest decyzja o zmianach tradycyjnego programu spotkań. Po raz pierwszy Żuławska Kafejka sięgnie tak daleko, bo aż za wody Morza Bałtyckiego.

- Nowością jest również zakres tematyczny Żuławskich Kafejek Historycznych. W tym roku postanowiliśmy, że nie będziemy koncentrować się wyłącznie na historii regionu. Nasze rozmowy będą obejmować historię i dziedzictwo kulturowe w sensie globalnym. Wśród zaproszonych gości znajdują się osoby zajmujące się historią wyżywienia, Skandynawii oraz procesów o czary. Porozmawiamy sobie również o nowoczesnym podejściu do badań nad historią gospodarczą, czy też niezwykle popularną w ostatnim czasie ludową historią Polski. Nie zabraknie również czegoś dla miłośników ochrony dziedzictwa kulturowego

- zachęca Łukasz Kępski.

Historia Historycznej Kafejki i zmiana konwencji

Pierwsze spotkanie w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej odbyło się 11 września 2016 roku. Tak jak na samym początku, tak i przez kolejne lata wykłady i rozmowy skupione były przede wszystkim wokół historii lokalnej. Organizatorzy postawili sobie za cel zbudowanie więzi tożsamościowych (a przy okazji również społecznych) wśród mieszkańców Żuław. W opinii przedstawicieli Klubu Nowodworskiego to właśnie dzięki takim wydarzeniom, można wskazać i promować wyjątkowość naszego regionu.

Początkowo gośćmi byli przede wszyscy regionaliści, którzy zajmowali się najbliższą okolicą. Mieszkańcy uczestniczyli między innymi w wykładach Radosława Kubusa nt. historii medycyny czy spotkaniach z Aleksandrą Paprot-Wielopolską opowiadającą o poszukiwaniu żuławskiej tożsamości.

Do tej pory spotkania organizowane były w formie wykładów, po których uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania gościom. Tym razem zarówno ze względu na nowe realia, jak i odświeżenie formuły postawiono nie na powrót do wykładów, a na otwarte rozmowy z gośćmi. Organizatorzy mają nadzieję, że nowa odsłona Kafejki okaże się dla zainteresowanych otwartym i ciekawym przeżyciem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto