Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak dawniej wyglądała Mierzeja Wiślana. Odwiedź rezerwat buków w Przebrnie

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Fot. Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”
Dzisiaj lasy Mierzei Wiślanej kojarzą nam się przede wszystkim z drzewami iglastymi, głównie sosną, przed wiekami jednak dominowały tu lasy liściaste. Ich wytrzebienie przez człowieka spowodowało uruchomienie piaszczystego podłoża.

Piasek i sosny, to rzeczy, z którymi, oprócz plaż, morza i wydm, najbardziej kojarzymy Mierzeję. Nadal są tu jednak rejony, w których możemy zobaczyć pierwotny drzewostan. Stare drzewa zachowały się do dziś w niewielu miejscach, jak na przykład w okolicach Przebrna – m. in. w rezerwacie przyrody „Buki Mierzei Wiślanej”. Powstał on w 1962 roku, w celu zachowania jedynego, naturalnego stanowiska buka na tym terenie. Zarządcą obszaru jest Nadleśnictwo Elbląg, a konkretnie Leśnictwo Przebrno.

Według dendrologów, wiek drzewostanu bukowego na Mierzei Wiślanej wynosi około 200 lat. W rezerwacie w Przebrnie domieszkę do tego gatunku stanowią świerk pospolity, dąb szypułkowy, sosna zwyczajna i brzoza brodawkowata. Pojedynczo spotyka się również stare egzemplarze modrzewia europejskiego i stosunkowo rzadkiej w Polsce daglezji zielonej.

Ale nie tylko drzewa kusza do obejrzenia urokliwego rezerwatu. Na niewielkiej powierzchni 7 hektarów rozwinęła się tu różnorodna roślinność, związana z urozmaiconą morfologią terenu. Bardzo licznie występuje jedna z naszych polskich lian – znajdujący się pod ochroną bluszcz pospolity. W niewielkich obniżeniach rozwinęły się płaty olsu. Jak informują znawcy pryrody, niedawno stwierdzono w rezerwacie występowanie interesującego gatunku grzyba pod ochrona ścisłą – podgrzybka pasożytniczego (Xerocomus parasiticus). W rezerwacie odnotowano występowanie co najmniej: 82 gatunków porostów, 7 gatunków grzybów naporostowych oraz 2 gatunków grzybów nażywicznych.

- Malowniczy charakter tego miejsca zachęca do spacerów oraz zadumy nad burzliwą historią lasów na Mierzei - zachęcają do odwiedzin rezerwatu pracownicy Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto