Zespoły z klas A i B rozegrały pierwszą kolejkę ligowych spotkań

Sławomir Bednarczyk
Tomasz Popielarz z Czarnych Przemysław chce w tym sezonie ponownie zostać królem strzelców A-klasy Fot. Sławomir Bednarczyk
Czarni Przemysław, Zieloni Marzęcino i Bałtyk Sztutowo wygrali swoje mecze w piłkarskich rozgrywkach klas A i B. Niestety, wysoką porażkę odniosły Żuławy II Nowy Dwór Gd.

Drużyny Czarnych i Zielonych udowodniły, że w tym sezonie będą liczyć się w walce o czołowe pozycje w swoich grupach rozgrywkowych A-klasy. Ekipa z Przemysławia pokonała na własnym boisku spadkowicza z V ligi, Motławę Suchy Dab, 2:1, a piłkarze z Marzęcina wygrali na wyjeździe z Unią Wielki Garc Gręblin 1:0.

Niezwykle ciekawy był mecz Czarnych z Motławą. Podopieczni Adama Popielarza średnio spisywali się w meczach kontrolnych przed sezonem, dlatego niewiele osób wierzyło, że zespół jest w stanie wygrać z Motławą. Ponadto w pierwszym ligowym starciu z różnych powodów nie mogli zagrać nowi zawodnicy pozyskani przez Czarnych - Sławomir Mallek i Ludwik Gondek.
Od pierwszych minut spotkania dużą przewagę mieli goście z Suchego Dębu. Udokumentowali ją już w 12 minucie meczu. Strzał z dystansu przed siebie wybił golkiper gospodarzy, a napastnik Motławy skutecznie dobił strzał kolegi. Kwadrans później miała miejsce akcja, która zadecydowała o losach całego spotkania. Po dośrodkowaniu Kamila Fortasa, Tomasz Popielarz uderzył mocno główką, ale w ostatniej chwili z linii bramkowej piłkę wybił obrońca gości. Sędzia wskazał na jedenasty metr boiska oraz pokazał czerwoną kartkę graczowi Motławy. Jedenastkę pewnie zamienił na gola Łukasz Popielarz. Od tego momentu Czarnym grało się dużo łatwiej. Przewaga jednego zawodnika pozwoliła im dominować na boisku.
Tuż po zmianie stron długie podanie Grzegorza Sasa wykorzystał Tomasz Popielarz. Mocnym strzałem głową pokonał bramkarza gości i zdobył prowadzenie dla Czarnych. Od tego momentu Motława zaczęła atakować większą liczbą zawodników, przez co nadziewała się na kontrataki graczy z Przemysławia. Czarni mieli cztery sytuacje sam na sam z golkiperem gości, jednak nie potrafili podwyższyć prowadzenia. W końcówce meczuy rzut karny mieli goście. Strzał z 11 metrów przeszedł nad bramką. Do końca spotkania wynik już się nie zmienił. W najbliższą niedzielę Czarnych Przemysław czeka wyjazdowy mecz z Czarnymi II Pruszcz Gd.

Komplet oczek na inaugurację rozgrywek zdobyli również Zieloni Marzęcino, mimo że w spotkaniu z Unią Wielki Garc nie mogło zagrać pięciu podstawowych zawodników. Mimo tego drużyna spisała się bardzo dobrze. Zieloni rozpoczęli mecz dość spokojnie. Grali uważnie w defensywie, licząc na szczęście w kontratakach. Pod koniec pierwszej części spotkania role się odwróciły. Podopieczni Wojciecha Damaschke częściej stwarzali sobie dobre sytuacje podbramkowe. Kilka minut przed przerwą dominację Zielonych udowodnił Paweł Holcblat. Napastnik gości z rzutu wolnego uderzył w samo okienko bramki. Golkiper Unii nie miał nic do powiedzenia. W drugiej połowie kibice nie zobaczyli już bramek. Jutro o godz. 15 Zieloni zagrają na własnym boisku z Gromem Nowy Staw.

Dobrą inaugurację sezonu w B-klasie zanotował również spadkowicz z A-klasy, Bałtyk Sztutowo. Zespół prowadzony przez Szymona Błażuka rozgromił przed własną publicznością GTS Goszyn 4:0. Bramki dla sztutowskiej drużyny strzelali Maciej Piechnik, Paweł Dzieciuch i Tomasz Szwec (dwie). Jutro Bałtyk zmierzy się na wyjeździe ze Świtem Dąbrówka Tczewska.
Fatalny początek rozgrywek zanotowały natomiast Żuławy II Nowy Dwór Gdański, które na boisku w Kmiecinie uległy LKS Waplewo aż 0:7.