Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zalecenia GIS dla kąpielisk nadmorskich. Jak ma wyglądać wypoczynek plaży w dobie pandemii?

OPRAC.:
Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
Archiwum/Jagoda Bilicka
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zalecenia dotyczące korzystania z kąpielisk nadmorskich w czasie pandemii koronawirusa. Znajdziemy w nich między innymi zapis o co najmniej czterech metrach kwadratowych od innych plażowiczów.

Według zaleceń GIS z kąpielisk nie powinny korzystać osoby przebywające na kwarantannie bądź mające kontakt z osobą podejrzaną o zarażenie wirusem COVID-19. Również w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną nie należy wypoczywać na terenie kąpieliska.

Wytyczne sanepidu zostały podzielone na te dotyczące operatorów kąpielisk oraz te, do których powinni dostosować się plażowicze. W przypadku osób korzystających z kąpielisk GIS rekomenduje zachowanie dystansu społecznego i odległości od osób postronnych. Sanepid zaleca też unikanie zatłoczonych plaż i miejsc gromadzenia się ludzi. W dalszej części komunikatu Główny Inspektor Sanitarny radzi, aby korzystać wyłącznie z własnego sprzętu turystycznego i przyborów toaletowych (koce, leżaki, ręczniki, sprzęt do pływania itp.).

W zaleceniach dla organizatorów kąpielisk GIS rekomenduje zamieszczenie wszelkich zaleceń i ograniczeń, związanych z korzystaniem z miejsc wykorzystywanych do kąpieli na tablicy informacyjnej, a także na stronie internetowej kąpieliska (o ile taka istnieje). Operator plaży powinien również informować o konieczności zachowania dystansu społecznego od osób postronnych. W przypadku ogrodzonych kąpielisk GIS zaleca regulowanie ilości osób na tyle, aby na jednego użytkownika przypadały co najmniej 4 metry kwadratowe powierzchni. Zapis o 4 metrach kwadratowych jest skierowany również do kąpielisk nadmorskich, na które wstęp nie jest ograniczony. Zasada nie obejmuje osób wspólnie zamieszkujących.

W zaleceniach GIS pojawiły się również zapisy dotyczące ratowników. Ich stanowiska pracy powinny być utrzymane w czystym stanie, zwłaszcza po zakończonym dniu pracy. Wszystkie powierzchnie dotykowe, jak i sprzęt ratowniczy, powinien być dezynfekowany po każdej interwencji. Organizatorom kąpielisk GIS zaleca również zapewnienie ratownikom środków ochrony indywidualnej, takich jak maseczki, oraz płynów do dezynfekcji na bazie alkoholu (minimum 60%)

Szczegółowe zalecenia GIS dla kąpielisk można znaleźć w tym miejscu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto