XIX Sesja Rady Miejskiej w Krynicy Morskiej. Czym zajmowali się radni?

Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
Gmina Miasta Krynica Morska
W piątek 15 maja po raz dziewiętnasty zebrała się obecnie urzędująca Rada Miejska w Krynicy Morskiej. Radni zajęli się między innymi sprawą budżetu na rok 2020 i przedłużeniem terminu spłaty rat dla przedsiębiorców.

W sesji wzięli udział wszyscy radni obecnej kadencji. Posiedzenie rozpoczęło się od prośby burmistrza Krzysztofa Swata o zmiany w porządku obrad. Poprosił on o wprowadzenie wątku wprowadzenia uchwały w sprawie pomocy samorządowi województwa pomorskiego. Udzielenie pomocy odnosi się do modernizacji drogi wojewódzkiej nr 501. Jak powiedział burmistrz Krynicy Morskiej, sprawa ma jest efektem rozmowy z dyrektorem Departamentu Infrastruktury w samorządzie województwa.

- Na początku czerwca sprawą remontu trasy ma zająć się zarząd, do tego czasu jednak muszą mieć od nas uchwały o ewentualnym udzieleniu pomocy finansowej - mówił burmistrz Krzysztof Swat.

Wniosek został przyjęty jednogłośnie przez wszystkich radnych.

Uchwała zgłoszona przez burmistrza przewiduje pomoc finansową dla samorządu województwa pomorskiego w wysokości 500 tysięcy złotych. Kwota będzie podzielona na pół - pierwsza część będzie wypłacona w 2020 roku, druga w 2021 roku. Projekt został przyjęty jednogłośnie.

Podczas sesji sprawozdanie ze swojej działalności międzysesyjnej złożyły poszczególne komisje i przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Jaworska. Jej działalność między sesjami obejmowała między innymi udział w walnym zebraniu Ochotniczej Straży Pożarnej, spotkanie z młodzieżową radą oraz udział w posiedzeniu komisji budżetowej. Sprawozdanie ze swojej działalności złożył też burmistrz Krynicy Morskiej. Wśród jego działań między sesjami znalazł się udział w spotkaniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także udział w telekonferencji burmistrzów, wójtów prezydentów miast nadmorskich w sprawie pomocy branży turystycznej i samorządom.

Podczas XIX Sesji Rady Miejskiej złożono jedną interpelację. Jej autorami byli przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Jaworska oraz radni Dariusz Labuda i Sabina Markiewka. Zwrócili się oni do burmistrza Krynicy Morskiej z prośbą o wystosowanie pism do operatorów sieci komórkowych w sprawie zainstalowania anten komunikacyjnych na wieży nawigacyjnej Urzędu Morskiego. Jak uzasadniali, od momentu zdemontowania poprzedniej wieży w okolicy przystani rybackiej nie ma zasięgu żadnej sieci komórkowej. Jak podano w interpelacji, Urząd Morski jest zainteresowany instalacją jednej anteny z dostępem do wszystkich sieci.

Radni podczas XIX sesji zajęli się między innymi zmianą uchwały w sprawie budżetu na 2020 rok. Na podstawie tej zmiany dochody budżetu mają wynosić 17.900.793,42 złotych. Wydatki natomiast wynoszą 26.843.457,42 złotych. W uzasadnieniu podano, że zmiany są spowodowane zmniejszeniem dochodów i wydatków w poszczególnych dziedzinach. Zmniejszono między innymi wydatki w ramach gospodarki odpadami komunalnymi. Projekt zmiany uchwały został przyjęty jednogłośnie przez wszystkich radnych.

Większością głosów przyjęto w sprawie przedłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości płatnych w kwietniu, maju i czerwcu. Trzynastu radnych było "za", dwóch wstrzymało się od głosu. Uchwała dotyczy wskazanych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w wyniku pandemii koronawirusa. Na mocy uchwały terminy opłat zostały przedłużone do 30 września bieżącego roku.

Jedna uchwała została odrzucona większością głosów. Dotyczyła ona zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębu geodezyjnego Krynica Morska. Uchwała zakładała opracowanie zmiany w uchwałach w sprawie zagospodarowania terenów uchwalonych w poprzednich latach. Spośród 15 radnych ośmiu było "przeciw", pozostali głosowali za przyjęciem uchwały.

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie