Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew w Rybniku. Tym razem w Boguszowicach... [ZDJĘCIA]

AREK
Łyso się robi w okolicach ulicy Małachowskiego - żali się rybniczanin
Łyso się robi w okolicach ulicy Małachowskiego - żali się rybniczanin zdjęcie Czytelnika
Wygląda na to, że skutki nowych przepisów, które właścicielom działek pozwalają na wycinkę drzew właściwie bez ograniczeń, pod warunkiem, że nie jest to wycinka pod cele gospodarcze, widać także w Rybniku. - Wycinane są piękne drzewa przy ulicy Małachowskiego. Żal patrzeć - napisał do naszej redakcji zmartwiony mieszkaniec Boguszowic.

Wycinka drzew w Rybniku. Tym razem w Boguszowicach...

Chodzi o drzewa znajdujące się w sąsiedztwie torów kolejowych, niedaleko kopalni oraz szkoły przy ulicy Małachowskiego.

- Masakra, robi się tutaj łyso. Pamiętam te drzewa. Jeszcze w dzieciństwie robiły na mnie wrażenie. Piękne, charakterystyczne drzewa. Część wycięto, a część została praktycznie bez gałęzi. Ich los też już jest chyba przesądzony. Szkoda... - żali się mieszkaniec Boguszowic.

1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Nowelizacja ustawy zniosła obowiązek uzyskania przez osoby fizyczne zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewów rosnących na nieruchomościach stanowiących ich własność, pod warunkiem, że wycinka nie wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Chociaż usunięcie drzewa lub krzewu w opisanej powyżej sytuacji nie wymaga uzyskania zezwolenia na wycinkę, to w przypadku, gdy to samo drzewo uległoby złamaniu lub wywrotowi, konieczne jest zgłoszenie tego faktu organowi właściwemu do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, który ma obowiązek sporządzić dokumentację zdjęciową oraz protokół z oględzin, celem potwierdzenia, czy drzewa lub krzewy stanowią złom lub wywrot.

Nowe przepisy o wycince nie dotyczą zieleni zabytkowej, rosnącej na terenie wpisanym do rejestru zabytków oraz drzewostanu leśnego. Nowe zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów, zawarte w ustawie o ochronie przyrody, nie zwalniają z obowiązku uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na dokonanie zmian w obrębie zieleni zabytkowej czy uzgodnienia z leśniczym warunków wycinki oraz właściwego ocechowania drewna w oparciu o przepisy ustawy o lasach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto