Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018 Międzychód, Sieraków, Kwilcz, Chrzypsko Wielkie - sprawdź gdzie możesz oddać swój głos w niedzelę 21 października

Krzysztof Sobkowski
Wybory Samorządowe 2018 Międzychód, Sieraków, Kwilcz, Chrzypsko Wielkie. Sprawdź, gdzie możesz oddać swój głos.

Cios lubuskiej policji w handel ludźmi [wideo policji]
Wybory Samorządowe 2018 Międzychód, Sieraków, Kwilcz, Chrzypsko Wielkie. Sprawdź, gdzie możesz oddać swój głos. Cios lubuskiej policji w handel ludźmi [wideo policji] Archiwum
21 października odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy rady gmin, powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Największa zmiana w wyborach 2018 dotyczy wydłużenia kadencji samorządowców z czterech do pięciu lat.

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci będą rządzić o rok dłużej niż dotychczas, ale zgodnie z nowymi przepisami nie dłużej niż dwie kadencje. Kolejną zmianą jest wprowadzenie prawie wszędzie wyborów proporcjonalnych. Jedynie w gminach do 20 tysięcy mieszkańców (a tylko takie gminy wchodzą w skład powiatu międzychodzkiego) kandydaci będą wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych. Bardzo ograniczono możliwość głosowania korespondencyjnego. Nie ma wymogu stawiania „x” na karcie do głosowania. Wystarczy, że pojawią się przynajmniej dwie przecinające się linie, by głos był ważny. Ordynacja wprowadza też dwie komisje wyborcze w każdym lokalu wyborczym. Pierwsza będzie czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a druga zajmie się liczeniem głosów po zamknięciu lokalu.

20 października o godz. 24 kończy się kampania wyborcza i rozpoczyna cisza wyborcza. 21 października w godz. 7-21 będzie trwać głosowanie w pierwszej turze wyborów.

W wyborach do rady gminy wybieramy radnych w sposób bezpośredni spośród zgłoszonych kandydatów. Wybieramy tylko jednego kandydata, stawiając przy jego nazwisku „x”. Podobnie jest w wyborach do rady powiatu i sejmiku.

Wybory wójta, burmistrza lub prezydenta są bezpośrednie. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowę spośród wszystkich ważnie oddanych głosów, zarządzana jest druga tura wyborów. Odbędzie się ona 4 listopada 2018 r. w godz. 7-21 (już na pewno nie będzie dotyczyła naszego powiatu, bowiem w dwóch gminach zarejestrowano tylko po dwóch kandydatów na wójta i burmistrza, a w pozostałych dwóch gminach po jednym kandydacie. Tam, gdzie jest tylko jeden kandydat mieszkańcy będą głosowali „tak” lub „nie” dla kandydata. Jeśli uzbiera w ten sposób 50 proc. + jeden na „tak”, wygra wybory).

Głosować można wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania. Miejsce stałego zamieszkania nie musi pokrywać się z miejscem zameldowania. Jest to miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Osoby, które chcą zagłosować poza miejscem stałego zameldowania do 19 października powinny złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborów w urzędzie gminy w miejscu stałego zamieszkania. Urząd gminy ma 3 dni na rozpatrzenie wniosku. Wniosek należy złożyć w formie pisemnej, osobiście lub w formie przesyłki pocztowej. Może być złożony również za pomocą platformy ePUAP.

Osoby, które udzieliły pełnomocnictwa do głosowania, mogą je cofnąć poprzez złożenie wójtowi gminy (tam, gdzie sporządzono akt pełnomocnictwa) odpowiedniego oświadczenia, najpóźniej do 19 października. Można też je doręczyć właściwej komisji wyborczej w dniu głosowania.

Sprawdź w naszej galerii, gdzie będziesz mógł oddać swój głos 21 października.

Cios lubuskiej policji w handel ludźmi [wideo policji]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto