Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojskowe ślubowanie Żuławiaków. Tak przysięga wojskowa wyglądała w latach 70. ubiegłego wieku [ZDJĘCIA].

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Patryk Philipp
Patryk Philipp
Fot. Kornel Kobarski/Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Zamek w Malborku zawsze był miejscem, które przyciągało mundurowych nie tylko z Żuław, ale i całego kraju. Ostatnimi czasy spotykali się tutaj strażacy, policjanci, ale też żołnierze z okazji świąt ich formacji. W przeszłości, także w czasach Polski Ludowej, było podobnie. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajduje się fotorelacja z przysięgi wojskowej z lat 70.

Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida w zasobach swoich zdjęć posiada m.in. ciekawą kolekcję przedstawiającą przysięgę wojskową, która miała miejsce w Malborku w latach 70. XX wieku.

- Przysięga wojskowa była i jest aktem ślubowania wyrażającym cele i zadania postawione żołnierzom przez ich narody, i jest najwyższym zobowiązaniem żołnierza wobec państwa i narodu. Składanie przysięgi wojskowej następuje w formie uroczystej, ustalonej w ceremoniale wojskowym, w terminach określonych przez organy wojskowe. Na zdjęciach uwieczniono uroczysty akt przyrzeczenia na sztandar, po ukończeniu przez żołnierzy szkolenia unitarnego – można przeczytać w Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej, prowadzonej przez Bibliotekę Elbląską im. Norwida.

Przysięga uwidoczniona na zdjęciach odbyła się na placu przed bramą główną malborskiego. Warto zwrócić uwagę na drugie plany. Na przykład na ruiny Bramy Głównej z Basztą Wójtowską i Basztą Podstarościego (w tej drugiej jeszcze kilka lat temu siedzibę mieli przewodnicy) albo z drugiej strony na domy, które jeszcze w latach 70. stały przy zejściu nad Nogat.

Pobór zastąpiły armia zawodowa i kwalifikacja wojskowa

Takie przysięgi wojskowe, które były konsekwencją powszechnego poboru, skończyły się ponad dziesięć lat temu. Ostatni pobór do wojska odbył się w roku 2008. Jego likwidacja miała związek z tworzeniem armii zawodowej.
Państwo musi jednak mieć przeliczonych obywateli zdolnych do pełnienia służby wojskowej, gdyby zaistniała konieczność wprowadzenia powszechnej mobilizacji. Temu służy kwalifikacja wojskowa, podczas której komisja lekarska ocenia stan zdrowia, a komisja kwalifikacyjna – do służby w konkretnych formacjach. Uczestnik kwalifikacji otrzymuje książeczkę wojskową i jest automatycznie przenoszony do rezerwy.

W 2021 r. kwalifikacja ma odbyć się od 25 stycznia do 30 kwietnia, a powinni stawić się:

  • mężczyźni urodzeni w 2002 r.;
  • mężczyźni urodzeni w latach 1997–2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby urodzone w latach 2000–2001, które:
    - zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
    - zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  • kobiety urodzone w latach 1997–2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków,
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Na terenie administrowanym przez WKU w Malborku jak zwykle ma być pięć powiatowych komisji lekarskich w: Malborku, Sztumie, Kwidzynie, Nowym Dworze Gdańskim i Tczewie. Terminy jeszcze nie zostały ustalone. Nie trzeba przypominać, że trwa epidemia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto