Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VII edycja przeglądu filmowego „Echa Katynia” w Radomsku

nm
Archiwum organizatora
VII edycja przeglądu filmowego „Echa Katynia” w Radomsku

W kwietniu, w związku z 76. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje VII edycję przeglądu filmowego „Echa Katynia”.

Celem przeglądu jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnią Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni. Należy pamiętać, że Mord Katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach. Przeprowadzona przez NKWD w latach 1937-38 „operacja polska” była zakrojona na znacznie większą skalę. Następstw Zbrodni Katyńskiej możemy doszukiwać się również w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami systemu komunistycznego byli żołnierze podziemia niepodległościowego, a sposób, w jaki byli mordowani, często przypominał ten z Katynia.

W ramach poprzednich edycji przeglądu zaprezentowanych zostało łącznie 31 filmów, powstałych w Polsce, a także na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Danii, Rosji i USA.

W tym roku w regionie łódzkim pokażemy kolejne dwie produkcje filmowe:

Epitafia Katyńskie, w reżyserii Pauliny Brzezińskiej, Macieja Dancewicza, Marka Drążewskiego, Pawła Pawlickiego, Piotra Wejcherta, Polska 2010 r.

Epitafia Katyńskie to trzyminutowe miniatury filmowe wybranych ofiar Zbrodni Katyńskiej – oficerów, naukowców, nauczycieli. Każda z nich w poruszający sposób przedstawia indywidualne historie bohaterów. Opierając się m. in. na rodzinnych pamiątkach, listach obozowych i wspomnieniach krewnych, autorom udało się pokazać nie tylko dramatyczny los zamordowanych, ale także ich życie rodzinne, przedwojenne zajęcia, karierę zawodową, zasługi dla państwa. Dodatkowym walorem jest atrakcyjna forma wizualna produkcji.

„Zapora”, reż. Konrad Starczewski, Polska 2016 r.

Film „Zapora” jest dokumentem poświęconym majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu. W latach 1939-1945 „Zapora” był żołnierzem Wojska Polskiego, cichociemnym, żołnierzem konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej. Po wojnie dowodził kilkusetosobowym oddziałem partyzantki antykomunistycznej na Lubelszczyźnie. W 1949 r. został zamordowany na podstawie wyroku komunistycznego sądu. Jego słowa „Amnestia jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie” stały się mottem filmu. Szczątki „Zapory” odnaleziono w 2012 r. w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Epitafia Katyńskie i „Zapora” zaprezentowane zostaną 12 i 13 kwietnia podczas pokazów w Radomsku i w Łodzi.

12 kwietnia - Radomsko, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia Radomsko” – Muzeum Regionalne
godz. 17.00-19.00

Prelekcja Pawła Kowalskiego, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi
Pokaz filmów dokumentalnych z cyklu Epitafia Katyńskie, wyprodukowanych przez Media Kontakt (20 min.)
Pokaz filmu dokumentalnego „Zapora”, wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (70 min.)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto