Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tiegenhof retro. Przedwojenne szkoły w Tiegenhof - Realschule i Miejska Wyższa Szkoła dla Dziewcząt

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka
Szkoła realna założona w 1871 roku.Okna na parterze szkoły były częściowo zamalowane, aby ruch uliczny nie rozpraszał uczniów.
Szkoła realna założona w 1871 roku.Okna na parterze szkoły były częściowo zamalowane, aby ruch uliczny nie rozpraszał uczniów. Archiwum - Klub Nowodworski

W Tiegenhof do katolickiej szkoły powszechnej uczęszczało 165 dzieci, a do ewangelickiej 314. Stary budynek mieszczący w latach powojennych obydwie szkoły(wieczorami odbywały się tam zajęcia szkoły zawodowej) do dziś służy edukacji.
Szkoła katolicka przez jakiś czas mieściła się przy obecnej ulicy Obrońców Westerplatte (Neue Reihe), u wylotu placu Wolności (Ziegelhof).

Pierwsza szkoła średnia w mieście.
Pierwsza szkoła średnia powstała w Tiegenhof w 1871 r. W 1891 została nazwana Wyższą Szkołą Miejską ( Hohere Burgerschule), a w w1901 przemianowano ją na Szkołę Realną (Realschule). Jeszcze większą rangę otrzymała szkoła kiedy w 1925 roku dodana jej trzy klasy, przez co zyskała rangę gimnazjum (Realgymnasium) stając się szkołą średnią o poziomie nauki najbardziej zbliżonym do naszych współczesnych wyobrażeń.
Uczniowie mieli prawo korzystać jedynie z nie istniejącego dzisiaj bocznego wejścia - wejście główne było zarezerwowane tylko na specjalne okazje. Budynek posiadał w początkowym okresie również wieże. Ten element architektoniczny nie został odbudowany po wojennych zniszczeniach dachu.

Miejska Wyższa Szkoła dla Dziewcząt
Do ostatniej wojny w mieście istniała również Miejska Wyższą Szkoła dla Dziewcząt ( Stadtische Hohere Madchenschule). Początkowo mieściła się w budynku, który był zamieszkiwany przez pracowników miejskiego magistratu. Zapewne kłuł w oczy niespodziewaną architekturą. Ze względu na swoje gabaryty już w 1899 roku został wykorzystany na potrzeby wspomnianej szkoły dla dziewcząt ( obecnie kamienica przy ul. 3 Maja). Szkołę przeniesiono w 1920 roku na teren po wykupionej przez miasto spalonej cukrowni ( obecnie przy ulicy Mickiewicza).

Źródło :Tiegenhof/Nowy Dwór Gdański - MarekOpitz/Grzegorz Gola

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto