Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztutowo. Niemcy na tropie nazistów z obozu Stutthof

red
Sztutowo. Osiem osób, które w czasie II wojny światowej służyły w obozie Stutthof może stanąć przed sądem. Podejrzanych zidentyfikowała Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych. Teraz niemieccy prokuratorzy sprawdzą czy podejrzani brali udział w mordowaniu więźniów obozu.
Sztutowo. Osiem osób, które w czasie II wojny światowej służyły w obozie Stutthof może stanąć przed sądem. Podejrzanych zidentyfikowała Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych. Teraz niemieccy prokuratorzy sprawdzą czy podejrzani brali udział w mordowaniu więźniów obozu. Archiwum Muzeum Stutthof
Sztutowo. Osiem osób, które w czasie II wojny światowej służyły w obozie Stutthof może stanąć przed sądem. Podejrzanych zidentyfikowała Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych. Teraz niemieccy prokuratorzy sprawdzą czy podejrzani brali udział w mordowaniu więźniów obozu.

Sztutowo. Czy będziemy świadkami kolejnego procesu personelu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego? Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w niemieckim Ludwigsburgu namierzyła osiem osób, które w czasie II wojny światowej miały pełnić służbę w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Stutthof.

Jak wyjaśnił Jens Rommel, szef Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w rozmowie z agencją DPA, podejrzanych jest w sumie osiem osób - czterech mężczyzn i cztery kobiety. Zidentyfikowane osoby, w obozie Stutthof miały pełnić funkcje strażników, sekretarek oraz pracowników centrali telefonicznej.

Centrala w Ludwigsburgu, sama nie posiada uprawnień na prowadzenie postępowań w sprawach byłych zbrodniarzy nazistowskich, dlatego wszystkie dokumenty zostały przekazane niemieckim śledczym. Jak dodał Jens Rommel osiem spraw trafiło już do rąk "odpowiednich prokuratorów".

Teraz niemieccy śledczy sprawdzą, jaka była faktyczna rola zidentyfikowanych osoby i czy faktycznie brały one udział w mordowaniu więźniów obozu. Prokuratorzy będą musieli się jednak spieszyć z przygotowywaniem ewentualnych zarzutów, ponieważ wszyscy podejrzani są już w bardzo podeszłym wieku.

Dodajmy, że Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w czasie swojej wieloletniej działalności doprowadziła do skazania kilku tysięcy sprawców zbrodni nazistowskich. Instytucja jeszcze przez dekadę będzie tropić funkcjonariuszy zbrodniczego systemu. Następnie zostanie przekształcona w centrum dokumentacji.

Przypomnijmy, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Konzentrationslager Stutthof utworzony został 2 września 1939 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu w granicach współczesnej Polski. Przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 26 krajów. Najliczniejszą grupę stanowili Żydzi (około 50 tysięcy) oraz Polacy. Liczbę ofiar ocenia się na około 65 tysięcy.

Stutthof nie znalazł się w akcie oskarżenia w czasie procesów norymberskich. Część członków załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego skazano w trakcie czterech dużych procesów przed polskimi sądami oraz w trakcie kilku pojedynczych procesów przed sądami innych państw. W sumie osądzono niewielki procent zbrodniarzy z liczącej około 2 tysięcy osób załogi KL Stutthofu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto