Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia w NDG: Pierwsze dawki za nami. W piątek ruszają zapisy dla osób 70+

Patryk Philipp
Patryk Philipp
Radosław Konczyński
Pierwsze szczepienia w Polsce przeciw COVID-19 wykonano 27 grudnia. W powiecie nowodworskim pierwsza szczepionka została zaaplikowana 5 stycznia bieżącego roku. Choć aktualnie wciąż trwają szczepienia tzw. grupy zero, wielkimi krokami zbliżamy się do początku procesu powszechnych szczepień. Zapisy dla pierwszych grup startują bowiem w piątek 15 stycznia. Podpowiadamy jak się zapisać.

Pierwsze szczepionki trafiły do Nowego Dworu Gdańskiego stosunkowo późno, bo dopiero 4 stycznia, podczas gdy spora część placówek medycznych pierwsze dostawy otrzymały już pod koniec grudnia. Przykładem jest chociażby szpital w Malborku, gdzie 31 grudnia o godzinie 8.00 z hurtowni farmaceutycznej w Warszawie po długim wyczekiwaniu dotarła pierwsza partia szczepionek. Pierwotnie dotrzeć miały we wtorek 29 grudnia, później termin przesunięto na środę, koniec końców dotarły 2 dni po pierwszym terminie. Szczepienia ruszyły jeszcze tego samego dnia.

Pierwsze szczepienia w Nowym Dworze za nami

Do oddziałów Powiatowego Centrum Zdrowia w Nowym Dworze Gdańskim pierwsze szczepionki dotarły 4 stycznia, gdy Malbork otrzymał kolejną dostawę. W poniedziałek odebrano wówczas kolejne 45 ampułek (270 dawek), z których 15 (90 dawek) przekazano do nowodworskiej placówki. Szczepienia wśród przedstawicieli nowodworskiej grupy zero rozpoczęły się dzień później we wtorek 5 stycznia. Szczepionkę rozdysponowano pomiędzy 90 pracowników PCZ z trzech oddziałów w Nowym Dworze Gdańskim, Stegnie oraz Ostaszewie.

Kolejna partia szczepionek dotarła do nas 11 stycznia, jak wskazuje Paweł Chodyniak, prezes PCZ w Malborku, póki co dostawy szczepionek szpital otrzymuje jedynie w poniedziałki. Wyklucza to niestety możliwość wykonywania szczepień w weekendy, gdyż szczepionki z poniedziałku w sobotę nie nadają się już do użytku Według wstępnych założeń do końca tygodnia powinny zakończyć się szczepienia grupy zero".

- Zamówiliśmy następne porcje szczepionek. W Malborku rozdysponowano 270 dawek szczepionki, a w Nowym Dworze Gdańskim 180. W tym tygodniu chcielibyśmy zakończyć szczepienia grupy zero i przygotować się do szczepienia następnych grup pacjentów

- wyjaśnia Ewa Karamon, wicedyrektor ds. medycznych w Powiatowym Centrum Zdrowia.

Pierwsze dawki szczepionek otrzymali również medycy pracujący na prywatnych praktykach oraz pracownicy administracyjni, w tym nowodworski sanepid.

Otwarcie zapisów dla seniorów

Szczepienia przeciwko COVID-19 przebiegać będą etapami według wyznaczonych w narodowym programie grup. Pierwszymi po grupie zero będą seniorzy powyżej 70 lat oraz pensjonariusze domów pomocy społecznej. Realne szczepienia dla tego etapu wystartować mają 25 stycznia, do tego czasu od piątku 15 stycznia seniorzy 70+ mogą już zapisywać się na powszechną listę szczepień.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, rejestracja na szczepienie będzie się odbywała przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Po wyznaczeniu terminu trzeba będzie zgłosić się do punktu szczepień w swojej gminie, gdzie lekarz na podstawie wywiadu i badania lekarskiego zdecyduje o zakwalifikowaniu do szczepienia. Druga dawka zostanie podana po upływie 21 dni już bez konieczności ponownej rejestracji.

Odszkodowania w wypadku powikłań

Mimo rosnącego zainteresowania szczepionkami wśród ludzi wciąż nie brakuje sceptyków krytykujących to rozwiązanie. Najczęściej podnoszonym argumentem jest informacja, jakoby nikt nie odpowiadał za bezpieczeństwo procesu szczepień i ewentualne późniejsze powikłania. Pomijając już odpowiedzialność instytucji, które tymczasowo dopuściły szczepionkę do obiegu, na przeciw oczekiwaniom wyszedł polski rząd.

Pacjenci którzy będą się zmagać z powikłaniami po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą otrzymać nawet 100 tys. zł odszkodowania. Do tej pory przypadki powikłań stwierdzono u 37 osób spośród 250 tys. zaszczepionych.

-

W Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki

- na wtorkowej konferencji mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wyznacznikiem wysokości odszkodowania ma być okres pobytu w szpitalu. Za dwutygodniowy pobyt w placówce pacjent otrzyma 10 tys. złotych. Jeżeli natomiast w punkcie leczniczym spędzi więcej, niż dwa tygodnie, to dostanie większe odszkodowanie. O środki będą mogły ubiegać się też osoby, u których po szczepieniu wystąpi wstrząs anafilaktyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto