Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Służby mundurowe - czas na zmiany

Aldona Minorczyk-Cichy
W tym roku przygotujemy projekty ustaw, które rozpoczną proces upowszechniania systemu emerytalnego. Przykładem niech będą nasze propozycje, które są przygotowywane w odniesieniu do tzw. emerytur mundurowych - mówił wczoraj premier Donald Tusk, prezentując Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011.

O jakich innowacjach mowa? Nowy system emerytalny obejmie tylko tych policjantów, którzy do służby wstąpią od 1 stycznia 2012 roku. To sukces związków zawodowych, które walczyły o zachowanie praw dla obecnych funkcjonariuszy. Jednocześnie związkowcy ostrzegają, że planowane przez rząd objęcie nowo przyjmowanych do służby ogólnymi zasadami emerytalnymi, rentowymi i chorobowymi to poważny błąd. Może on zagrozić bezpieczeństwu.

- Policjant pracujący do 65. roku życia? To absurd. Nie słyszałem, żeby takie zasady były w jakimkolwiek europejskim kraju. My służymy, nie pracujemy.
Przepisy szczególne dla formacji mundurowych, czyli także dla strażaków, żołnierzy, ABW, wywiadu, służby więziennej i straży granicznej, są niezbędne. Tak jest w całym cywilizowanym świecie - mówi Roman Wierzbicki, przewodniczący zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego. I zapowiada protesty oraz zwrócenie się o pomoc do prezydenta Kaczyńskiego.

- Te rozwiązania stanowią zagrożenie dla służby publicznej. Przykładowo policjant przyjeżdża do wypadku. O 15.30, gdy kończy dniówkę, ma zostawić wszystko i iść do domu, bo swoje zrobił? Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji - podkreśla Wierzbicki.

Na starych zasadach będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę wszyscy funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby do końca 2011 roku.

Pojawiały się informacje, że na wcześniejsze emerytury według starych zasad będą przechodzić wyłącznie policjanci mający obecnie 15 lat służby. Skutek był taki, że pod koniec 2009 roku na emerytury odeszło 5,5 tys. policjantów.

Reforma systemu emerytalnego policjantów zakłada wydłużenie z 15 do 20 lat minimalnego okresu służby, uprawniającego do emerytury. Dłuższa służba spowoduje, że wysokość minimalnego świadczenia emerytalnego wzrośnie z 40 do 45 proc. uposażenia. Za każdy następny rok służby policjant otrzyma dodatkowe 3 procenty. Po 34 latach zatrudnienia maksymalna wysokość emerytury wyniesie 85 proc. podstawy.

Według informacji MSWiA, pod koniec 2009 roku uprawnienia emerytalne miało 30 tys. funkcjonariuszy. Świadczenia emerytalne są w sumie wypłacane prawie 190 tys. funkcjonariuszy. Jego przeciętna wysokość wynosi 2589 zł. Średni wiek przechodzenia na emeryturę jest różny w zależności od służby. Policjanci przechodzą na emeryturę, mając 46 lat, pogranicznicy - 44 lata, strażacy - 46 lat, a funkcjonariusze ABW średnio 50 lat. Wygaszenie obecnego systemu emerytalnego służb mundurowych nastąpiłoby w 2040 roku. Pierwsze oszczędności dla budżetu państwa pojawią się w 2020 r. W 2060 wyniosą nawet 16-17 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Służby mundurowe - czas na zmiany - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto