Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruiny przy drodze. W prywatnych rękach kompleks budynków uległ całkowitej dewastacji.

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka
Miejsce znane chyba wszystkim mieszkańcom powiatu nowodworskiego. Miejsce, które przetrwało działania wojenne i lata komunizmu. Straciło na znaczeniu na początku lat 80 – tych i nieustannie popada w ruinę. Cegielnia – Sztutowo dziś zdewastowany kompleks budynków, który szpeci otoczenie i stanowi zagrożenie.

Podczas wojny pracowali tu więźniowie obozu Stutthof. Po wojnie funkcjonowała dalej do lat 60 – tych cegielnia. W następnych latach produkowano już tylko mieszanki gliny. Materiały dowożono kolejką wąskotorową, ale dawno nie ma już po niej śladu.
W 1976 r. w budynkach po byłej cegielni zrobiono suszarnię zbóż. Tu rolnicy i Państwowe Gospodarstwa Rolne, z okolicznych miejscowości, dostarczali zakontraktowane zboża. Później z jakiegoś powodu suszarnię zamknięto i budynki przejęła firma Polcoop S.A. Spółka nie utrzymała się na rynku i po roku zlikwidowała działalność. Następnie majątek przeszedł w ręce Gospodarstwa Rolnego Skarbu Państwa. Sytuacja zmieniła się ponownie po 5 latach. Magazyny Cegielni – Sztutowo wydzierżawiono, a później sprzedano prywatnej osobie. Właściciel rozpoczął skup zboża od okolicznych rolników. Po pewnym czasie okazało się, że przestał płacić rolnikom. W okolicy rozeszła się wieść, że A.F. przebywa w miejscu odosobnienia i rolnicy żadnych szans na odzyskanie pieniędzy nie mają.
Budynki zostały pozostawione bez nadzoru i zabezpieczenia. Wiele lat temu leżały tu rozrzucone dokumenty, faktury z adresami rolników i kontrahentów. W 2010 r. zrobiono w cegielni składowisko beczek z kwasem siarkowym. Służby porządkowe oceniły, że było tego około 800 l, a część przedostała się do gruntu.
Od momentu jak właściciel przestał interesować się terenem do akcji przystąpili złomiarze. Na początek wywieźli to co dało się łatwo zdemontować i przetransportować szybko , a później w ruch poszły palniki acetylenowe. W głównej hali wycięli większość metalowych konstrukcji zmieniając to miejsce w śmiertelne zagrożenie.
Kilka lat temu zrujnowana cegielnia była miejscem spotkań drużyn painballowych.W internecie do dziś krążą filmy z tych spotkań.
Z informacji uzyskanej od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wynika, że kilkukrotnie przeprowadzano tam kontrole i wyzwano właściciela do zabezpieczenia obiektów, które stwarzają zagrożenie. O sytuacji informowano również Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Dworze Gdańskim.
W dniu 25.07.2011 r. wysłano pismo do właściciela wyznaczając kontrole obiektu ( właściciel, jeśli nie mógł przybyć, mógł wyznaczyć pełnomocnika). Niestety, nie wyraził on zgody na kontrolę. Przy kolejnym wyznaczonym terminie tej osoby również nie było. Kontrole przeprowadzono i stwierdzono, że obiekt stanowi zagrożenie, jest wiele nieprawidłowości i wezwano właściciela do zabezpieczenia obiektu.
Później jeszcze parę razy wysyłano monity i wezwania. W tym czasie złomiarze zdążyli wyciąć konstrukcję więźby dachowej, silosy zostały pozbawione podpór w wyniku czego jeden z nich runął na ziemię., szyby od kilku lat były wybite, a drzwi prowadzące do hali zdążyli złomiarze zdemontować. Ze studzienek kanalizacyjnych zabrali pokrywy.
Nadzór budowlany zlecił firmie budowlanej wycenę robot zabezpieczających i dzięki uzyskanym środkom zamurowano na wysokości 2 metrów okna i w całości otwory drzwiowe .Dokonano również demontażu niebezpiecznych silosów.
Kompletnie zrujnowane budynki już nikogo nie interesują, już nie ma czego tam ukraść.

Źródło: Prowincja (8) 2/2012 Bartosz Wiśniewski - Stara cegielnia w Sztutowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto