Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RobotChallange 2012. Medale dla nowodworskich konstruktorów robotów

ABE
Cztery medale, w tym dwa złote, przywieźli z zawodów RobotChallenge w Wiedniu, konstruktorzy robotów z Żuławskiego Ośrodka Kultury w Nowym Dworze Gd. Pasjonaci robotyki z Żuław zaskoczyli wszystkich swoimi maszynami. Ich konstrukcje były oryginalne i tworzone od podstaw.

- Z Żuławskiego Ośrodka Kultury uczestniczyło w zawodach osiem osób i sześć robotów - mówi Monika Jastrzębska-Opitz, dyrektor ŻOK. - Nasze roboty zdobyły złote medale w kategorii autonomicznych robotów latających (robot RoboHobby.pl) oraz w kategorii humanoid sprint (Secespol-FastFoot). W tej konkurencji roboty humanoidalne, a więc o ludzkich kształtach, miały jak najszybciej pokonać wyznaczony odcinek idąc lub biegnąc. Nasz robot był zdecydowanie najlepszy. Natomiast w kategorii humanoid sumo, roboty Numero Uno i Numero Due wywalczyły srebrne i brązowe medale. Jest to wielki sukces całej grupy, która pracuje w pracowni robotyki dopiero od pół roku.

- Roboty tworzyliśmy wspólnie pod okiem Tomasza Wojnowskiego. Każdy z naszej ósemki dodał coś od siebie przy ich konstrukcji - dodaje Wojciech Baranowski z Nowego Dworu Gd., uczestnik mistrzostw. - Bardzo nas cieszy, że nasze roboty utarły nosa reszcie czołówki. Uważam jednak, że mogliśmy mieć jeszcze lepsze wyniki, ale w dwóch walkach mieliśmy ogromnego pecha. Np. Czesi korzystali z gotowych zestawów do budowy robotów. Mogli sobie na to pozwolić, bo mogą wydać na konstrukcje dużo większe sumy od nas. My tworzyliśmy swoje konstrukcje praktycznie od zera. Było to trudniejsze i czasochłonne.

W wiedeńskich zawodach - uznawanych za największe i najbardziej prestiżowe w Europie - startowały mobilne, samodzielne, własnoręcznie skonstruowane roboty. W tegorocznej edycji wzięło udział 450 uczestników z 24 krajów, a rywalizowali oni w czternastu konkurencjach. Zespoły z Polski okazały się lepsze niż twórcy robotów z Austrii (w sumie 7 medali), Czech (4 medale) czy Łotwy (3 medale). Polacy wygrali klasyfikację medalową największych zawodów robotów mobilnych w Europie drugi raz z rzędu.

<<< Zobacz także: Roboty w kulturze >>>

Pracownia robotyki działa w Żuławskim Ośrodku Kultury od września 2011 roku. Zajęcia prowadzi doświadczony konstruktor Tomasz Wojnowski, który w ubiegłorocznych mistrzostwach był zdobywcą jednego ze złotych medali w kategorii humanoid sumo.

- Pomysł utworzenia pracowni robotyki zrodził się ponad roku temu - mówi Monika Jastrzębska-Opitz. - Zainteresowanie projektem przerosło nasze oczekiwania. Nasi konstruktorzy już odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. W tym tygodniu dostali już zaproszenia na zawody w Moskwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto