Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem: konkurs i ulotki na ulicach miasta

Patryk Philipp
Patryk Philipp
W tym roku Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem przypada na okres od 21 do 28 lutego. Do akcji tradycyjnie włączyły się nowodworskie służby, MGOPS i działający przy nim zespół interdyscyplinarny. W ramach Tygodnia zorganizowano darmowe poradnictwo oraz konkurs ,,Silniejszy nie znaczy mocniejszy”.

Jak co roku z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości w całym kraju odbywa się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W ramach tego szczególnego czasu wiele instytucji organizuje akcje społeczne i pomocowe. Służby takie jak policja czy prokuratura organizują natomiast bezpłatne doradztwo oraz wsparcie osobom pokrzywdzonym, które postanowią zgłosić się na wskazaną infolinię.

W Nowym Dworze Gdańskim corocznie najbardziej sztandarowe akcje społeczne dla Tygodnia Pomocy organizowane są z ramienia MGOPS-u oraz działającego przy nim Zespołu Interdyscyplinarnego. W zeszłym roku pod hasłem "Nakarm się Pączkiem - Nie nienawiścią" członkowie Klubu Seniora, uczestnicy warsztatów Hufca Pracy, uczniowie Zespołu Szkół, kadra Młodzieżowego Centrum Kariery, kadra ŻOK-u oraz samorządowa reprezentacja w osobie burmistrza Jacka Michalskiego wspólnie piekli pączki, które następnie rozdawano na ulicach Nowego Dworu Gdańskiego.

W tym roku pod reżimem pandemii musiano zrezygnować ze wspólnych masowych akcji, nawet tych ograniczających się do ,,pączkowania i faworkowania”. Postawiono więc na dużo mniej bezpośredni w kontaktach międzyludzkich konkurs.

Konkurs „Silniejszy nie znaczy mocniejszy”

Zespół Interdyscyplinarny działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Gdańskim wyszedł z inicjatywą projektu i ogłosił konkurs plastyczny na okładki kalendarza na rok 2022 „Silniejszy nie znaczy mocniejszy”. Prace nadsyłać należy do Zespołu Interdyscyplinarnego do 30 marca.

Ponadto członkowie zespołu w ramach corocznej kampanii informacyjnej, Zespół przygotowali plakaty i ulotki, na których zawarto ważne numery kontaktowe do instytucji zajmujących się wspieraniem osób pokrzywdzonych m.in. przestępstwami rodzinnymi. W rozpropagowaniu ulotek na terenie miasta udział wzięli: pracownicy MGOPS-u, uczestnicy projektu Miejsca Aktywności Lokalnej “MAL”, wolontariusze z Centrum Rozwoju Rodziny oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Gdańskim.

Doradztwo, pomoc i wsparcie

W trakcie trwania Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw do 26 lutego w godz. 8 do 14 w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim policjanci pełnić będą dyżur, podczas którego udzielać będą wsparcia i informacji osobom pokrzywdzonym przez przestępstwa pod numerem tel.: 47 74 39 229.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Gdańskim do 27 lutego będzie można uzyskać pomoc psychologiczną, prawną bądź socjalną pod numerem tel. 55 256 22 39 oraz 533 329 932. Pomoc zapewniają także Powiatowy Ośrodek interwencji Kryzysowej - 55 261 73 04 i kuratorzy zawodowi ds. Dorosłych oraz Rodzinnych i Nieletnich - 55 647 07 00.

Pomoc oferuje także Prokuratura Rejonowa w Malborku, w której do 26 lutego 2021 r. osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą skorzystać z telefonicznych porad prokuratorów i uzyskać informacje na temat przysługujących im uprawnień oraz sposobu załatwiania spraw związanych z czynami popełnionymi na ich szkodę. Zainteresowani mogą uzyskać bezpłatne godzinach: 9.00 – 14.00 pod nr. tel. 55 272 28 11.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto