Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski. Lepsza woda dla mieszkańców

red
Powiat nowodworski. Podpisano umowę na budowę nowej stacji uzdatniania wody w Ząbrowie. Modernizacja Centralnego Wodociągu Żuławskiego polepszy jakość wody pitnej na Żuławach.
Powiat nowodworski. Podpisano umowę na budowę nowej stacji uzdatniania wody w Ząbrowie. Modernizacja Centralnego Wodociągu Żuławskiego polepszy jakość wody pitnej na Żuławach. archiwum
Powiat nowodworski. Podpisano umowę na budowę nowej stacji uzdatniania wody w Ząbrowie. Modernizacja Centralnego Wodociągu Żuławskiego polepszy jakość wody pitnej na Żuławach.

Powiat nowodworski. Centralny Wodociąg Żuławski podpisał umowę na budowę nowej stacji uzdatniania wody w Ząbrowie. Ponadto, w ramach inwestycji zamontowany zostanie monitoring w 10 punktach węzłowych magistrali wodociągowej oraz 20 studniach na ujęciu wody w Letnikach. Ma to w przyszłości zapobiegać kradzieżom wody. Powstanie również 10 punktów pomiarowych, które ułatwią szybciej zlokalizować i wyeliminować możliwe uszkodzenia sieci wodociągowej.

W uroczystym podpisaniu umowy udział wzięli lokalni samorządowcy, władze CWŻ oraz przedstawiciele wykonawcy zaplanowanych prac.

- Celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom Żuław i Mierzei Wiślanej odpowiedniej ilości i jakości wody pitnej - podkreśla Roman Pawłowski, wiceprezes CWŻ. - Był to już ostatni dzwonek dla stacji w Ząbrowie. Stacja, wybudowana jeszcze w poprzednim wieku, jest przestarzała i bardzo energochłonna. Stan budynku zagrażał bezpieczeństwu stałych dostaw wody dla mieszkańców regionu. Początkowo planowaliśmy tylko modernizację, jednak po szczegółowym sprawdzeniu stanu budynku jedynym rozwiązaniem była decyzja o budowie całkiem nowej stacji. Przed nami duża i skomplikowana inwestycja. Nowa stacja powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego budynku. Po zakończeniu prac budowlanych uruchomimy stację, i sprawdzimy jej działanie. Kiedy nowa stacja osiągnie określone parametry i będzie produkować wodę wymaganej jakości, będzie można odłączyć starą stację i rozpocząć jej rozbiórkę. Musimy pamiętać, że bez względu na prowadzone prace Centralny Wodociąg Żuławski musi cały czas pracować i dostarczać wodę mieszkańcom regionu. Nie możemy na czas inwestycji zawiesić swojej działalności. Przekazaliśmy już plac budowy wybranemu wykonawcy robót. Termin zakończenia zadania przewidziany jest na rok 2019. Warto zaznaczyć, że to już kolejna nasza inwestycja w modernizację sieci wodociągowej - wyjaśnia wiceprezes.

W rezultacie ulepszony system zaopatrzenia w wodę obejmie ponad 73 tysiące odbiorców wody dostarczanej przez CWŻ. Jak stwierdzono w projekcie, modernizacja sprawi, że system dostarczania wody CWŻ będzie nie tylko efektywniejszy, ale i energooszczędny. Nowa stacja przyczyni się do oszczędności zasobów i energii poprzez zmniejszenie strat wody oraz energii elektrycznej.

Przypomnijmy, inwestycja CWŻ zostanie zrealizowana w ramach projektu „Poprawa jakości oraz ograniczenie strat wody w Centralnym Wodociągu Żuławskim - etap I”. Przedsięwzięcie jest jednym z zaplanowanych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie energetyki i środowiska “Ekoefektywne Pomorze”.

Centralny Wodociąg Żuławski to komunalna spółka, w której udziały ma kilkanaście lokalnych samorządów. CWŻ jest największym w Europie wodociągiem położonym na terenach wiejskich. Znajduje się w dwóch województwach (pomorskim i warmińsko-mazurskim). Zaopatruje w wodę 10 gmin z trzech powiatów (malborski, nowodworski, elbląski). Siedziba CWŻ mieści się w Nowym Dworze Gdańskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto