Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski. Już dziś rozpoczynają się Dni Żuławskich Zabytków. Co można zwiedzić?

AG
Zwiedzanie starych budynków i zabytkowych obiektów, wraz z możliwością poznania ich historii. To wszystko będzie możliwe w najbliższy weekend, podczas Dni Żuławskich Zabytków.

Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia można będzie zwiedzić m.in. budynek Żuławskiego Parku Historycznego, znajdujący się w Nowym Dworze Gdańskim, a także śluzę w Marzęcinie. Możliwe będzie również odwiedzenie wybudowanego w 1890 roku kościoła pw. Dobrego Pasterza - dawnego zboru mennonitów na elbląskiej Wyspie Spichrzów oraz powstałego około 1800 roku domu podcieniowego w miejscowości Mikoszewo, będącego dawniej częścią zagrody olederskiej typu Langhof.

- O czasie powstania zabytku świadczą charakterystyczne dla tamtego okresu ażurowe, laubzekinowe zdobienia szczytów dachu, widoczne na historycznych fotografiach, „Loewenowskie” dekoracje stolarki okiennej oraz reliefy - wyjaśniają organizatorzy wydarzenia. Dom będzie otwarty do zwiedzania. Będzie można skosztować przygotowanych ciasteczek oraz poczęstować się lemoniadą z syropem z kwiatów czarnego bzu.

Dodatkowo, odbędą się zajęcia dla dzieci: godz. 12.30 - warsztaty z pieczenia ciastek w kształcie wiatraka godz. 15.00 - warsztaty z robienia papierowych wiatraków.

Dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych plener rysunkowo - malarski w ogrodzie, podczas którego będzie można wykonać pracę, przedstawiającą dom podcieniowy w Mikoszewie lub jego detal. Zajęcia będą odbywały się wokół domu i pod podcieniem. Udział jest bezpłatny. Chęć udziału w warsztatach należy zgłosić mailowo pod adresem: [email protected] m.pl lub przez sms: 666 854 366.

Podczas wydarzenia można będzie odwiedzić również dom podcieniowy w Żuławkach. - Dom podcieniowy - budynek należący do trzeciego typu domów podcieniowych, znajdujący się w Żuławkach, w którym podcień przylega centralnie do ściany wzdłużnej budynku. Układ wnętrza zachowany, klasyczny typowy dla domów podcieniowych. Jest jednym z najlepiej zachowanych domów podcieniowych na Żuławach. Właściciele zapraszają na prelekcję dr Władysława Romanowskiego, byłego właściciela budynku, który przeprowadził gruntowny remont domu w latach 80. ubiegłego wieku. Za prace renowacyjne oraz sposób jego zagospodarowania w 1985 r. pan Romanowski otrzymał I nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w ogólnopolskim konkursie na najlepszego użytkownika obiektu zabytkowego - wyjaśniają organizatorzy Dni Żuławskich Zabytków. Zwiedzanie będzie możliwe w niedzielę 30 czerwca w godzinie 17-19. Ilość miejsc na prelekcję jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy na fanpag’u “Dom podcieniowy - Żuławki / Vorlaubenhaus - Fürstenwerder” na portalu Facebook.

Zainteresowanych odwiedzeniem żuławskich zabytków zaprasza również Gospoda Mały Holender. - Gospoda mieści się w domu podcieniowym z XVIII w., przeniesionym z miejscowości Jelonki. W zabytkowym wnętrzu można spróbować wyjątkowych dań, inspirowanych historią i lokalnymi produktami.

W menu m.in. zupa klopsowa wg przepisu mennonickiej rodziny Andres, dawnych mieszkańców wsi oraz babka ziemniaczana z boczkiem, którą na Żuławy przynieśli powojenni osadnicy ze wschodu. Gospoda serwuje również regionalne sery i legendarny Machandel - wódkę jałowcówkę, dawniej produkowaną przez mennonicką rodzinę Stobbe, zamieszkującą Nowy Dwór Gdański - wyjaśniają organizatorzy.

Będąc w Żelichowie można będzie odwiedzić również cmentarz 11 wsi - największy zbiór polnych kamieni nagrobnych z kilkoma stelami menonitów i płytą nagrobną rodziny Martens oraz Kościół pw. św. Mikołaj, który został wzniesiony w 1352 roku, a następnie rozbudowany w XVII wieku. Pierwotnie rzymskokatolicki, w XVI wieku należał do ewangelików, a w następnym stuleciu przejęli go ponownie katolicy. Obecnie, jako cerkiew, służy wiernym wyznania greckokatolickiego - opisują twórcy wydarzenia. Cmentarz otwarty będzie w sobotę i niedzielę, natomiast kościół można będzie zwiedzić w niedzielę 30 czerwca.

Podczas Dni Żuławskich Zabytków można będzie odwiedzić również Skansen maszyn rolniczych w Mokrym Dworze. Wiatrak typu koźlak w czasie rekonstrukcji, a także maszyny zebrane z terenu Żuław – do najcenniejszych należą snopowiązałka McCormick i żniwiarka Deering - m.in. właśnie to będzie można zobaczyć, odwiedzając to miejsce. Skansen będzie otwarty dla odwiedzających całodobowo 29 i 30 czerwca.

Zwiedzić można będzie również Dom podcieniowy w Marynowych. Dom został wybudowany w 1803 roku przez Petera Loewena dla Johana Jacoba Ziemera. Dom wyróżnia się bogato dekorowaną stolarką drzwiową oraz inskrypcjami budowniczego na nadprożu i belce wystawki. Obiekt w roku 2012 przeszedł gruntowny remont.
Bedąc w Marynowych warto udać się również do kościoła pw. św. Anny. To budowla w stylu gotyckim, która powstała około 1320 roku. Wnętrze budowli jest niezwykle bogate i zaopatrzone w cenne zabytki, głównie z okresu baroku. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się kilka mennonickich nagrobków pokrytych ciekawą symboliką, żeliwne krzyże i cippus.

Kościół można zwiedzić w sobotę 29 czerwca w godzinach 11.00 - 17.00 oraz w niedzielę 30 czerwca. Niedzielne zwiedzanie rozpocznie się mszą św. o godz. 12.00, zwiedzanie po jej zakończeniu do godz. 19.00.

W Marzęcinie odwiedzić można będzie zbudowaną w 1884 roku śluzę, która powstała by chronić wieś i zlewnię Kanału Panieńskiego przed wahaniami wody w Zalewie Wiślanym. Po osuszeniu w 1942 r. dużego fragmentu zalewu, śluza znalazła się na lądzie z dala od brzegów zbiornika. Do końca czerwca zaplanowane jest zakończenie prac rewitalizacyjnych. Obiekt otwarty będzie w sobotę 29 i niedzielę 30 czerwca.

Tutaj odwiedzić można będzie m.in. wiatrak przemiałowy typu koźlak. W niedzielę po obiekcie oprowadzać będzie właściciel Tomasz Płocke.

Dawna Wozownia - przed wojną służyła mieszkańcom gospodarstwa jako miejsce, w którym przechowywano
sanie, wozy i koła. W późniejszych latach stopniowo była używana jako stajnia dla koni, ale z czasem popadała w
coraz to większą ruinę. Obecni właściciele, Katarzyna i Jan Burchardt, wyremontowali obiekt, który teraz pełni
funkcję m.in. miejsca spotkań, sali wykładowej oraz warsztatowej. Właściciele zapraszają do zwiedzania nowo powstałej izby pamięci i degustację żurku na zakwasie z ziołami. Obiekt można zwiedzać przez całą niedzielę 30 czerwca w godzinach 10-18. W razie pytań, dotyczących obiektu, warto skontaktować się z właścicielami Dawnej Wozowni. Można to zrobić, dzwoniąc pod podane numery telefonów: 665 323 430, 607 391 095.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto