Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski. Jaki ciężar noszą na barkach uczniowie?

Agata Gołąbek
pixabay
Pomorski Sanepid opublikował dane, dotyczące wagi szkolnych tornistrów, które noszą na plecach uczniowie pomorskich szkół. Z jakim ciężarem się zmagają?

Podręczniki, ćwiczenia, zeszyty, piórniki, a do tego wszystkiego drugie śniadanie i strój na lekcję wychowania fizycznego. Szkolne plecaki muszą pomieścić naprawdę sporo. To przekłada się również na ich wagę.

W październiku 2018 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła na terenie województwa pomorskiego ocenę obciążenia uczniów ciężarem tornistrów.

- Oceną objęto uczniów z 36 szkół podstawowych funkcjonujących w miastach i na wsiach województwa pomorskiego. Ogółem przebadano 10 316 uczniów, tj. 51,5 proc. uczniów uczęszczających do tych szkół - wyjaśnia Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gdańsku.

Wyniki nie są optymistyczne, sporo uczniów nosi zbyt ciężkie tornistry

- Z przeprowadzonych badań wynika, że spośród przebadanych 10316 uczniów szkół podstawowych, u 1779 stwierdzono przekroczenie ciężaru tornistrów/plecaków powyżej 15% masy ciała, co stanowi 17,2 % badanych - wyjaśnia wojewódzki Sanepid. - Odsetek uczniów noszących zbyt ciężkie tornistry/plecaki w szkołach podstawowych miejskich wynosi 16,9 proc., a w szkołach wiejskich 17,6 proc. - Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% proc. masy ciała ucznia - dodaje Sanepid.

Kontrole także w powiecie nowodworskim

Kontrole wagi szkolnych tornistrów prowadzone były w październiku również w powiecie nowodworskim.
- W październiku przeprowadzono kontrole wagi tornistrów w dwóch szkołach z terenu naszego powiatu. Była to Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim oraz Zespół Szkół w Stegnie - wyjaśnia Tomasz Bojar-Fijałkowski, dyrektor Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Dworze Gdańskim.

- W badaniu udział wzięło 321 uczniów klas I-VIII pierwszej wymienionej szkoły oraz 186 uczniów drugiej z nich. Średni ciężar tornistra uczniów w Nowym Dworze Gdańskim wyniósł 4,8 kg, w Stegnie 4,3 kg - dodaje dyrektor nowodworskiego Sanepidu.

Według przedstawionych przez Sanepid danych, średni najcięższy plecak w nowodworskiej placówce noszą uczniowie klasy 7b - 6,36 kg. Niewiele lżejsze plecaki noszą uczniowie lasy 6b - 6,08 kg oraz 8b - 5,77 kg.
Z kolei najlżejszy plecak noszą uczniowie klasy 1a. Jego średnia waga wynosi 2,76 kg.

W ZS w Stegnie najcięższe tornistry noszą na plecach uczniowie klasy 7a. Średnia waga ich plecaka wynosi 5,53 kg. Kolejne pod względem ciężkości plecaków są klasy 6b - 5,41 kg oraz 6a - 5,31.
Najlżejsze są tornistry uczniów uczęszczających do klasy 1a. Ich średnia waga to 2,36 kg.

Co sprawia, że plecaki ważą aż tyle?
- Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa - tłumaczy wojewódzki Sanepid.

Na przekroczenie wagi tornistrów oraz plecaków uczniów wpływają różne czynniki. Niektóre z nich to m.in. obciążenie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów, które nie były ujęte w programie nauczania w danym dniu, noszenie dodatkowych słowników i książek, a także noszenie przedmiotów niezwiązanych bezpośrednio z programem nauczania, takich jak pamiętniki, albumy, zabawki, butelki z napojami.

Wpływ na wagę szkolnego plecaka ma także rodzaj materiału, z jakiego został on wykonany, a sama waga pustego tornistra waha się od 0,5 kg do nawet 2 kg.

Ciężar na plecach to potencjalne problemy zdrowotne

Zbyt ciężkie tornistry mogą powodować rozmaite problemy, a regularne noszenie na plecach dużego ciężaru, może być przyczyną nie tylko zwykłego bólu pleców.

Skrzywiony kręgosłup czy problemy z kondycją związane ze zmniejszoną objętość płuc, a także problemy z kolanami oraz bóle, spowodowane nieprawidłową postawą, to tylko niewielki odsetek schorzeń, na które może wpływać zbyt ciężki plecak.

Sanepid podkreśla, że oprócz sprawdzenia materiału, z jakiego wykonano tornister, warto zwracać uwagę, co dokładnie wkłada do niego dziecko. Często bowiem, zdarza się, że uczniowie wkładają do tornistrów, niepotrzebnie przedmioty, zwiększające wagę plecaka, bądź też nie wypakowują zeszytów lub książek, choć danego dnia wcale nie mają lekcji z tych konkretnych przedmiotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto