Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Biskup elbląski wydał nowe wytyczne dla parafii na czas rosnącego zagrożenia koronawirusowego

ams
W ślad za wtorkowymi decyzjami rządu biskup elbląski Jacek Jezierski wydał nowe wskazania dla wiernych z naszej diecezji, dostosowane do nowych restrykcji.

W poprzednich tygodniach ks. Jacek Jezierski udzielił m.in. dyspensy od udziału w mszach świętych i innych nabożeństwach w kościołach, ale chętni mogli w nich uczestniczyć, nie przekraczając wówczas obowiązującego limitu 50 osób dla zgromadzenia. W dwie minione niedziele do malborskich kościołów przychodziło dużo mniej osób.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 24 marca wprowadza nowe obostrzenia. M.in. zgromadzenie może wynosić maksymalnie 2 osoby, a nieco więcej w przypadku uroczystości religijnych.

Wskazania biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego

  • Zgromadzenie liturgiczne (np. msza św., pogrzeb), zgodnie z przepisami sanitarnymi obowiązującymi od 25 marca br., nie może przekroczyć pięciu osób, nie licząc księdza i obsługi.
  • W związku z powyższym zwalniam katolików diecezji elbląskiej i przebywających na jej terenie z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy św. do 11 kwietnia br. [dyspensa kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK]. Polecam, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii modlić się i pozostawać w domu.
  • Chrzest zdrowego dziecka należy odłożyć na późniejszy termin. W przypadku dziecka chorego należy wezwać księdza.
  • Pierwsza Komunia Św. i bierzmowanie będą udzielane dopiero po przejściu głównej fali epidemii. Nie sposób dziś określić terminu tych uroczystości.
  • Może okazać się niemożliwą spowiedź przed Wielkanocą. Obowiązek ten trzeba będzie odłożyć na później, gdy minie zagrożenie epidemią. W sytuacji granicznej, zagrożenia chorobą lub śmiercią, gdy nie ma możliwości spowiedzi, należy wzbudzić żal za grzechy, motywowany miłością i szacunkiem wobec Boga. Taki żal, zwany doskonałym, gładzi wszystkie grzechy. Później jednak grzechy należy wyznać podczas spowiedzi.
  • Komunia Święta. Nie wolno nakazywać przyjmowania Komunii Św. na rękę, nie wolno też zabraniać przyjmowania Komunii Św. na rękę. W czasie epidemii zachęcam do przyjmowania Komunii Św. na rękę. Proszę księży, aby przed komunią dali następujący komentarz: "Do Komunii Św. najpierw podchodzą ci, którzy przyjmują ją na rękę. Później ci, którzy przyjmują komunię do ust."
  • Pogrzeb – należy dostosować się do obowiązujących przepisów sanitarnych, nawet jeśli wskażą, że pogrzeb ma się odbywać tylko od bramy cmentarza do grobu. Msza św. w intencji zmarłego może być odprawiona w dniu pogrzebu, bez wprowadzania trumny do kościoła.
  • Papież Franciszek udziela na czas epidemii odpustu zupełnego następującym osobom:
    I. zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, pracownikom służby zdrowia, rodzinom osób chorych;
    II. umierającym, zwłaszcza gdy nie mogli wyspowiadać się i przyjąć sakramentu namaszczenia chorych oraz Komunii św. w formie Wiatyku;
    III. modlącym się przed Najświętszym Sakramentem, odprawiającym także w warunkach domowych: Drogę krzyżową, różaniec, czytającym przez pół godziny Pismo Święte.
    Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencjach Ojca Świętego i wyznanie wiary, choćby w formie skróconej i spontanicznej np. "Wierzę w Ciebie Chryste".

Zbliża się Wielkanoc. Biskup elbląski podał też wskazania na liturgię Wielkiego Tygodnia. W Niedzielę Palmową nie będzie procesji w kościele i poza kościołem; poświecenie palm tylko znakiem krzyża, bez wody święconej (oczywiście przy zachowaniu wspomnianego limitu osób).

W Wielki Czwartek w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbywała się zawsze Msza Krzyżma z udziałem księży z całej diecezji. Zostanie odprawiona i tym razem, ale bez udziału kapłanów i wiernych. Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej odbędzie się bez obrzędu obmycia nóg i bez procesji do tzw. Ciemnicy, nie ma adoracji po nabożeństwie!

W Wielki Piątek nie będzie adoracji krzyża przez ucałowanie, procesji do tzw. Grobu Pańskiego i adoracji po nabożeństwie. Wielka Sobota bez poświęcenia pokarmów w kościele, przed kościołem czy też na tzw. dojazdach. Wieczorem w ramach Liturgii Wigilii Paschalnej nie będzie rozpalania ognia przed kościołem ani procesji z paschałem. Lturgia zaczyna się od zapalenia paschału i orędzia wielkanocnego. W Wielką Niedzielę nie będzie procesji rezurekcyjnej! Biskup zachęca do korzystania z transmisji mszy św. i nabożeństw w mediach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto