Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorze żegna T. Mazowieckiego. Czarne opaski, minuty ciszy, ciche spotkania

Kamila Grzenkowska
W sobotę w kaplicy Pałacu Prezydenckiego została wystawiona trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego. Na niedzielę prezydent Bronisław Komorowski ogłosił żałobę narodową w związku z pogrzebem Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera III Rzeczypospolitej.

3 listopada w Trójmieście nie planowano żadnych dużych imprez rozrywkowych, więc nie było potrzeby ich odwoływania. W niedzielę na stadionie PGE Arena, zgodnie z planem, odbędzie się mecz Lechii Gdańsk ze Śląskiem Wrocław. Piłkarze wystąpią z czarnymi opaskami, by uczcić pamięć premiera. Tego dnia odbędzie się także impreza sportowa pod hasłem "Gdańsk biega". Bieg będzie dedykowany Mazowieckiemu, a przed startem jego uczestnicy upamiętnią zmarłego minutą ciszy.

ZOBACZ! Jak gdańszczanie żegnają T.Mazowieckiego.

Na portalu Facebook mieszkańcy zachęcają do udziału w "Gdańskim pożegnaniu premiera Tadeusza Mazowieckiego". Zaplanowano je na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja. Nie będzie żadnych przemówień i oficjeli - chętni zapalą znicze.

- Pomysł wyszedł od Dariusza Podberskiego, który zirytowany opisem premiera Mazowieckiego w "Naszym Dzienniku", rzucił hasło, by ci, którzy inaczej pamiętają Mazowieckiego niż "ND" przyszli 3 listopada o godz. 11 na Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy. Odezwałem się do Darka i z tego narodził się pomysł, by zrobić z tego wydarzenie, które wypromujemy m.in. na Facebooku - tłumaczy nam Przemysław Rey, jeden z pomysłodawców. - Zależy nam, by spotkanie było ciche i spokojne, takie, jakim był pan premier. Dlatego też nie przewidujemy żadnych przemówień i pompy, w zamian dając chwilę ciszy i zadumy - dodaje.
Zmian w niedzielnych repertuarach nie planują trójmiejskie kina, odbędą się spektakle w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Teatrze Muzycznym w Gdyni. Teatr Miejski Miniatura w Gdańsku odwołał spektakl "Czerwony Kapturek".

Tadeusz Mazowiecki był Honorowym Obywatelem Gdańska.

W gdyńskim klubie muzycznym Ucho odbędzie się zaplanowany niedzielny koncert, a zespół, który będzie występował, chce wspomnieć zmarłego premiera minutą ciszy.

Ulica w Gdańsku, plac w Tczewie

Od niej rozpoczęła się też czwartkowa sesja Rady Miasta Gdańska. W jej trakcie mówiono już też o tym, by w przyszłości uhonorować premiera, nazywając jego imieniem jedną z ulic.
- Chcielibyśmy, żeby Młode Miasto, czyli otoczenie Europejskiego Centrum Solidarności, było miejscem upamiętnienia bohaterów Sierpnia i wydarzeń z 1989 roku. Wydaje mi się, że tam jest właśnie miejsce dla premiera Mazowieckiego, tak samo jak dla Anny Walentynowicz czy prezydenta Lecha Kaczyńskiego - mówi Marek Bumblis, szef Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska.

Projektu uchwały w tej sprawie jeszcze nie ma, bo zgodnie z prawem nie nadaje się nazw ulicom jeszcze niewybudowanym czy nieskończonym.
- Dlatego poczekamy, aż powstanie siatka ulic na Młodym Mieście. Nazwy tych ulic są zarezerwowane dla wielkich bohaterów Sierpnia, takich jak pan premier - podkreśla Bumblis.

Z kolej podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Tczewskiego radny Ludwik Kiedrowski zaproponował, aby plac przed budynkiem Starostwa Powiatowego nazwać imieniem Tadeusza Mazowieckiego.
- Miałem okazję kilka razy spotkać się z nim osobiście, pierwszy raz w 1980 roku i później w Sejmie, a więc mogłem go poznać trochę bliżej - mówi Ludwik Kiedrowski. - Przekonałem się, że jest to osoba prawa, szlachetna i prawdomówna, co nieczęsto wśród polityków się zdarza. To człowiek, który zasłużył swoją walką o wolną i niepodległą Polskę na takie upamiętnienie.

O nadawaniu nazw ulicom i placom w Tczewie decyduje specjalna komisja Rady Miejskiej. Jej przewodniczący Krzysztof Korda czeka na formalny wniosek. Tymczasem w kuluarach obu samorządów propozycja radnego Kiedrowskiego jest krytykowana. Szkopuł w tym, że plac przed budynkiem starostwa to nic innego jak... parking. - Nie słyszałem, żeby w naszym kraju nadano kiedyś imię parkingowi - stwierdził Józef Puczyński, starosta tczewski.

Na sesjach obu rad uczczono pamięć zmarłego minutą ciszy.
W niedzielę w całym województwie flagi na urzędach mają zostać opuszczone do połowy masztów.

Okręgówka zagra, jak grać miała

Pojawiają się jednak kontrowersje - działacze części klubów Słupskiej Klasy Okręgowej są co najmniej zaskoczeni, że 3 listopada, w dniu żałoby narodowej, piłkarze będą musieli grać spotkania ligowe. W podokręgu słupskim 3 listopada to termin obligatoryjny.

- Mam mieszane odczucia dotyczące takiej decyzji związku - przyznaje Sebastian Michno, prezes MKS Debrzno. - W niedzielę o godzinie 11 zagrają nasi juniorzy, o godzinie 14 jest mecz seniorów. Upewniałem się w związku, czy skoro ogłoszono żałobę narodową to mamy grać. Powiedziano mi, że tak. Dziwię się takiej decyzji, tym bardziej że "do wzięcia" był termin 2 listopada.
Współpraca: ewel, PZ, zięba, piesik, pif

Mazowiecki spocznie na warszawskim cmentarzu w Laskach
W niedzielę ostatnie pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie: przed południem zostanie odprawiona msza żałobna w katedrze św. Jana, później pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. spocznie na cmentarzu w Laskach.
W uroczystościach weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, ministrowie jego rządu, b. prezydent Lech Wałęsa, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz.
Udział w pogrzebie pierwszego premiera III RP potwierdzili też szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, minister SZ Litwy Linas Linkevicius, b. premier Słowacji Jan Czarnogórski, b. premier Królestwa Niderlandów Ruud Lubbers oraz b. przewodnicząca Bundestagu Rita Süssmuth.
Mszy żałobnej w warszawskiej archikatedrze przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy, przewidziany jest ceremoniał wojskowy, m.in. salwa honorowa.
Pełna lista osób biorących udział w pogrzebie Mazowieckiego nie jest jeszcze znana, bowiem cały czas spływają kolejne potwierdzenia udziału w uroczystości. Pożegnalne przemówienie mają wygłosić m.in. Bronisław Komorowski oraz Donald Tusk.
W sobotę w kaplicy Pałacu Prezydenckiego została wystawiona trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego. Przy trumnie jest posterunek honorowy żołnierzy Wojska Polskiego. Wszyscy, którzy będą chcieli oddać hołd zmarłemu premierowi - jak informuje Kancelaria Prezydenta - będą mogli wejść do Pałacu Prezydenckiego w godz. 10-18.
W niedzielę, w dniu pogrzebu, o godz. 10.30 orszak żałobny z trumną przejdzie Krakowskim Przedmieściem z Pałacu Prezydenckiego do bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.
Trumna z ciałem Tadeusza Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach, gdzie pochowana jest także jego żona Ewa.
(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto