Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorski Okrągły Stół Edukacyjny. Jaka ma być polska szkoła?

(KGK)
Pomorski Okrągły Stół Edukacyjny w Gdańsku. Debata na temat oświaty na Politechnice Gdańskiej 26.08.2019
Pomorski Okrągły Stół Edukacyjny w Gdańsku. Debata na temat oświaty na Politechnice Gdańskiej 26.08.2019 Karol Makurat
W Gdańsku debatowano w ramach Pomorskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. To kontynuacja zainaugurowanego w sierpniu br. przez premiera Mateusza Morawieckiego Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego o przyszłości polskiej szkoły.

W poniedziałek 26.08.2019 r. na Politechnice Gdańskiej rozmawiali m.in. dyrektorzy szkół, nauczyciele, przedstawiciele rad rodziców, uczniowie, związkowcy, przedstawiciele samorządów i MEN - w sumie kilkadziesiąt osób.

- Mówiono o statusie zawodowym nauczyciela. Drugi element to oczywiście kwestia finansowania. Pojawiły się też kwestie dotyczące Karty Nauczyciela, sposobu finansowania oświaty – powiedział nam tuż po zakończeniu obrad Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Wnioski pozna premier Morawiecki

Maciej Kopeć zapowiedział też, że wnioski nie trafią w próżnię.

- Zostaną one przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz do Kancelarii Premiera. Na pewno w najbliższym czasie pan premier Mateusz Morawiecki będzie się odnosił do uwag - zaznaczył Kopeć.

Dodajmy, że do 6 września 2019 r. takie spotkania odbędą się w każdym województwie.

Monika Kończyk, Pomorska Kurator Oświaty, podkreśla, że szczególnie wybrzmiał jeden element - budowanie szkoły opartej o kompetencje i wiedzę, ale bez zapominania o postawach i wartościach.

- Mówiliśmy również dużo o przygotowaniu nauczyciela do zawodu. To nie jest tylko nabycie wiedzy na uczelni, ale również rozwijanie kompetencji budowania relacji, co jest bardzo istotne w dzisiejszej szkole. Nawet my we wszystkich przedszkolach, szkołach, nie wiemy, do jakich zawodów przygotowujemy naszych uczniów. Dlatego też wspólnie powinniśmy tworzyć nowoczesną szkołę – przyznała Monika Kończyk.

- Bardzo ważny był głos rozsądku, że szkoła to nie tylko pieniądze, to także nauczyciel, powołanie. Ostatnio uciekamy od tego wątku - zaznaczył z kolei Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.

Bardzo ważny był głos rozsądku, że szkoła to nie tylko pieniądze, to także nauczyciel, powołanie. Ostatnio uciekamy od tego wątku.

Oświatowe wyzwania w nowym roku szkolnym i widmo strajku

Na konferencji prasowej podsumowującej obrady Maciej Kopeć z MEN powiedział także o największych wyzwaniach, które czekają w tym roku szkolnym polską oświatę.

- Reforma wkracza do szkół ponadpodstawowych, czyli zacznie funkcjonować nowa szkoła branżowa, nowe 5-letnie technikum i 4-letnie liceum. Poprzednie liceum ogólnokształcące, jeśli chodzi o klasę pierwszą, było tylko dopełnieniem gimnazjum. Teraz mówimy o pełnym cyklu nauczania – tłumaczył.

Odniósł się także do kwestii zapowiadanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego sondażu, który ma zostać przeprowadzony wśród nauczycieli na początku września br. Mają oni wyrazić opinię, jaką formę protestu podejmą w najbliższym czasie. A 16 września ZNP miałby podjąć decyzję dotyczącą dalszych kroków. Być może kolejnym etapem będzie referendum strajkowe.

- Duża część postulatów związkowych została już osiągnięta. Z jednej strony mamy podwyżkę, która wchodzi od 1 września – 9,6 procent. Mamy kwestię dodatku za wychowawstwo, specjalny dodatek dla stażystów, czyli 1000 zł na start. Mamy zupełnie inną rzeczywistość niż ta, która była wiosną. I też mamy inne nastroje wśród nauczycieli. Zakładamy, że nawet jeśli Związek Nauczycielstwa Polskiego czy inne centrale związkowe będą chciały dalej rozmawiać o oświacie, problemach, jesteśmy gotowi do tego, żeby takie rozmowy przeprowadzać – skomentował Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Duża część postulatów związkowych została już osiągnięta. Z jednej strony mamy podwyżkę, która wchodzi od 1 września – 9,6 procent. Mamy kwestię dodatku za wychowawstwo, specjalny dodatek dla stażystów, czyli 1000 zł na start. Mamy zupełnie inną rzeczywistość niż ta, która była wiosną. I też mamy inne nastroje wśród nauczycieli.

Organizatorami wojewódzkich obrad są wojewodowie i kuratorzy oświaty.

Zobacz też: Kosztowny powrót do szkoły. Ile rodzice zapłacą za wyprawkę dla dziecka?

[Dzień Dobry TVN]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pomorski Okrągły Stół Edukacyjny. Jaka ma być polska szkoła? - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto