Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polityka i historia. Mieszkańcy Lubieszewa w Sejmie i na Zamku Królewskim

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka

Godzina 5 minut 30, kiedy pobudka zagrała grupa mieszkańców z sołectwa Lubieszewo do Warszawy w środę (4.12) jechała.

Grudniowy poranek - wyjazd
Grudniowy poranek, ciemno, zimno, trochę siąpi drobny kapuśniaczek. Przed 6.00 rano do autobus wsiadają mieszkańcy sołectwa Lubieszewie. Kierowca obiera trasę na Warszawę.
Wyjazd do stolicy, z wizytą w Pałacu Prezydenckim i Sejmie, organizuje sołtys Danuta Hojarska. To obiecana nagroda za zaangażowanie mieszkańców w działaniach na rzecz wsi, dzięki czemu Lubieszewo otrzymało tytuł „Najpiękniejszej wsi pomorskiej” i nagrodę pieniężną. Przewodnikiem po Warszawie jest pan Tomasz Sienkiewicz.
Grupa do Warszawy dociera po 10.00.Dla rozprostowania nóżek przewodnik zaprasza na spacer Krakowskim Przedmieściem z kierunkiem na Pałac Prezydencki.

W Pałacu Prezydenckim

Jeszcze tylko zbiorowa fotka, lista obecności w biurze przepustek, skanowanie odzieży i torebek, i uprzejma ochrona wpuszcza wycieczkę do środka. Po wnętrzach grupę oprowadza pracownik Gabinetu Biura Prezydenta. Teraz już wiadomo gdzie odbywają się spotkania dyplomatyczne, jak wygląda Wielka Sień, Antyszambra i jakie cenne eksponaty znajdują się w Sali Orderu Orła Białego. Niestety, nie było Pana Prezydenta. W tym czasie przebywał na spotkaniu w Londynie. Pani sołtys przekazała piękne dekoracje świąteczne dla pary prezedenckiej. W Pałacu Prezydenckim czuć przedświąteczną atmosferę – w salach stoją udekorowane choinki.
Wycieczka opuszcza pałac i udaje się na druga stronę ulicy.

Zmiana warty - Grób Nieznanego Żołnierza

Jeszcze rzut oka na Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i ...już stukają równo, miarowo żołnierskie buty. O godzinie 12.00 odbywa się zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Organizatorzy wycieczki informują, że czas już skierować się w stronę Sejmu. Idąc ulicą Nowy Świat ,nie sposób nie zajrzeć do kościoła Św. Krzyża. Przed wejściem znana z wielu fotografii figura Chrystusa z krzyżem, która ocalała z wojennej pożogi.

Przepustka i ...do Sejmu

Na Wiejskiej chwila przerwy, oczekiwania na przepustkę, która umożliwia wejście na teren Sejmu. Lista osób plus dowód tożsamości i grupa zmierza do budynku. Kolejna kontrola, bramka bezpieczeństwa - zostawić trzeba wszystko, wejść można tylko z telefonem komórkowym lub aparatem fotograficznym. Podręczne torebki zostają w szatni.
Na spotkanie wychodzi senator Leszek Czarnobaj, wita wylewnie całą grupę. Cieszy go ta wizyta, ponieważ mandat senatorski otrzymał właśnie z Powiśla i Żuław. Spotkanie trwa krótko, niestety wzywają obowiązki, a spóźnić się pan senator nie może.
Grupę oprowadza po budynku Sejmu przewodnik, pokazuje sporą makietę budynków sejmowych, opowiada o początkach polskiego parlamentaryzmu. Jeszcze opowieść o znaczeniu laski marszałkowskiej i grupa zwiedza Sale Parlamentarną oraz Salę Kolumnową, która jest rzadko udostępniana, ale dzięki działaniom pani Hojarskiej grupa z Lubieszewa miała okazję oglądać to szczególne miejsce. Z byłą panią poseł wita się Bogdan Borusewicz. Na chwilę grupa zagląda do tzw. loży prasowej. To tu „ czatują” na polityków wszystkie media. Tu posłowie komentują do kamer wydarzenia polityczne. Do pani sołtys podchodzi poseł Marek Sawicki – powitanie, przyjazna rozmowa, uśmiech, życzenia.

Zdjęcie z panią poseł Małgorzatą Kidawą - Błońską
Nagle kamery w ruch, mikrofony w dłoń, dziennikarze w akcji. Na korytarzu ostatnie wydarzenia w Sejmie komentuje pani poseł Małgorzata Kidawa – Błońska. Życzliwa, opanowana, konkretna… tylko nie sposób się przebić. Połączone siły pani Hojarskiej i pana Tomasza nie odpuszczają „ pani poseł czy możemy poprosić o chwilkę dla grupy i wspólne zdjęcie?”.
Pani poseł z uśmiechem przyjmuje zaproszenie. Grupa ustawia się na sejmowych schodach do wspólnej fotografii. Ten moment wykorzystują dziennikarze innych mediów i też „ strzelają” fotki.

Zamek Królewski i Archikatedra św.Jana

Ufff…. Przewodnik ogłasza chwilę przerwy. Czas na kawę i obiad. Zrobiło się ciemno, ale nie ma lekko. Być w stolicy i nie zobaczyć Zamku Królewskiego? Złocone komnaty widziały niejedną historię. Na ścianach portrety kolejnych władców, trony, baldachimy, złocenia.
Wycieczka opuszcza budynek, który szczególnie pięknie wygląda wieczorem. Nie sposób nie odwiedzić Archikatedry św. Jana na starym mieście. Tu znajduje się grób Prymasa Wyszyńskiego. Chwila skupienia i modlitwy.

Jeszcze tylko parę miejsc.
..
- Litości panie Tomku, to taki intensywny dzień – wołają panie z grupy.
- Kochani moi ja, wiem jak Was, cieszy ta wycieczka. Jeszcze tylko Rynek Starego Miasta, Barbakan i Pomnik Małego Powstańca – odpowiada przewodnik.
Godzina 18.00 autokar wyjeżdża z Warszawy. Mieszkańcy sołectwa Lubieszewo opuszczają stolicę.
Intensywny dzień pełen wrażeń, spotkań, pamiątek, historii, miejsc szczególnych i przeżyć przygotowany został przez panią sołtys Danutę Hojarską i pana Tomasza Sienkiewicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto