Piłkarze nie odpuszczają. Trwają intensywne przygotowania do sezonu ligowego

Kamil Kucharski
Drużyny z powiatu nowodworskiego wciąż przygotowują się do rozpoczęcia rozgrywek ligowych. Piłkarze kontynuują ciężką pracę na treningach, a także rozgrywają mecze sparingowe.

W sobotę 20 czerwca LKS Żuławy rozegrały drugi po blisko trzymiesięcznej przerwie mecz kontrolny. W sparingu drużyna z Nowego Dworu Gdańskiego pokonała Deltę Miłoradz 5:0.

Sobotni mecz podopieczni trenera Andrzeja Głowackiego rozegrali na stadionie w Nowym Dworze Gdańskim. Było to drugie spotkanie kontrolne po prawie trzech miesiącach bez rozgrywek piłkarskich. Wcześniej zawodnicy LKS-u pokonali na wyjeździe Pomezanię Malbork 1:0.

- Mecze kontrolne traktujemy jako poligon doświadczalny. Jest to czas, gdzie pracujemy nad swoim stylem gry i staramy się wypracować pewne schematy i zagrania - mówił po meczu trener LKS-u Żuławy Andrzej Głowacki. - Podczas sparingów obserwujemy też zawodników. Oceniamy ich poziom wytrenowania i sprawdzamy, czy realizują nasze założenia, które ustalamy przed meczem. Ten mecz pokazał, że wszyscy zawodnicy spisują się bardzo dobrze. Nasza siła nie tkwi w nazwiskach, tylko w drużynie.

W spotkaniu z Deltą, szóstą drużyną malborskiej Klasy A, zawodnicy z LKS-u postawili na atak od samego początku. Przeciwnicy jednak przez długi czas nie pozwolili drużynie z nowego Dworu Gdańskiego zdobyć bramki. Zespół z Miłoradza stworzył również kilka groźnych sytuacji w polu karnym gospodarzy, jednak nie doprowadziły one do straty bramki przez nowodworzan. Pierwszego gola dla LKS-u zdobył Łukasz Pietroń pod koniec pierwszej połowy spotkania.

W drugich 45 minutach meczu podopieczni trenera Andrzeja Głowackiego zdobyli przewagę na boisku i rozwiązali worek z bramkami. Druga połowa pokazała również, że skuteczny okazał się plan zmęczenia drużyny przeciwnej już w pierwszej połowie. Piłkarze Delty Miłoradz nadal starali się nie dopuszczać przeciwnika pod swoją bramkę, a także stwarzać zagrożenie w polu karnym gospodarzy. Było jednak widać, że zabrakło sił do tego, by dorównać piłkarzom Żuław. Gole dla LKS-u w drugiej połowie zdobyli Tomasz Dobrzyński i Mateusz Gruszewski.

Według wcześniejszych planów piłkarze Żuław podczas treningów mieli skupić się na pracy nad wytrzymałością i treningiem siłowym. Głównym celem zespołu był powrót do formy sprzed pandemicznej przerwy.

- Będąc w takim ciężkim treningu wytrzymałości i siły nie będziemy już teraz grać świetnie w piłkę. Forma pozostawia jeszcze wiele do życzenia, ale to również kwestia tego, że zawodnicy mają w nogach tygodnie pracy. Przed nami jeszcze dwa tygodnie ciężkich treningów, więc najbliższe mecze też nie będą kolorowe. Dla mentalności drużyny i zawodników ważne jest jednak to, że uczucie zmęczenia nie zwalnia ich ze starania się, wypełniania założeń taktycznych i chęci odnoszenia zwycięstw - wyjaśnia trener Andrzej Głowacki.

11 lipca drużyna LKS-u Żuławy rozegra mecz pucharowy z Chojniczanką Chojnice. Wcześniej przed piłkarzami jeszcze dwa mecze sparingowe. - Za tydzień rozegramy sparing z drużyną GTS-u Mokry Dwór (V liga Gdańsk I), a za dwa tygodnie zmierzymy się z zespołem rezerw Olimpii Elbląg (IV liga warmińsko-mazurska). Później gramy w Chojnicach. Ten mecz jest bardzo istotny, bo chcemy wygrać i przejść do kolejnego etapu. Spotkanie jest też wliczone w proces przygotowań do ligi. Na pewno nie jedziemy tam jak na mecz kontrolny, zamierzamy walczyć o zwycięstwo - zapowiada trener LKS-u Żuławy.

Przygotowania do kolejnego sezonu trwają także w Ostaszewie. Zawodnicy Madów Ostaszewo intensywnie trenują przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych. Do treningów wrócili również najmłodsi zawodnicy w drużynach Żaków i Orlików.

Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu ligowego, który ma ruszyć na początku sierpnia, piłkarze pod przewodnictwem trenera Andrzeja Biangi skupiają się na treningach i rozgrywają mecze sparingowe. Jak mówi Michał Mikołajczak z klubu w Ostaszewie, drużynę czeka ciężka praca w ramach przygotowania do pierwszej kolejki w nowym sezonie.

- Drużyna seniorów będzie się teraz skupiać na przygotowaniu do nowego sezonu, który według ustaleń Pomorskiego Związku Piłki Nożnej startuje na początku sierpnia. Mamy do rozegrania jeszcze cztery sparingi – pierwszy z nich zagramy jeszcze w ten weekend, zmierzymy się na wyjeździe z Deltą Miłoradz. Kolejne mecze kontrolne będą rozegrane w każdy weekend lipca. Oprócz tego na pewno drużynę seniorów czekają treningi dwa razy w tygodniu, tak samo będą pracować zespoły Żaków i Orlików