Piłkarki z AP Orlen Gdańsk na szwedzkim Euro. Polska wygrywa z Belgią 1:0 i z nadzieją spogląda na mistrzostwa!

OPRAC.:
Kamil Kusier
Dobre otwarcie Polek na szwedzkim Euro. Polska wygrywa z Belgią 1:0 i z nadzieją spogląda na mistrzostwa! UEFA / Dziennik Bałtycki
Od zwycięstwa 1:0 (1:0) mistrzostwa Europy do lat 17 w Szwecji rozpoczęły piłkarki biało-czerwonych. Zawodniczki trenera Marcina Kasprowicza pokonały rywali z Belgii i zapewniły sobie dobry start piłkarskiego Euro, podczas którego w fazie grupowej zmierzą się jeszcze z Hiszpanią i Portugalią.

Od pierwszych minut Polki ruszyły do ataku, a jedną z okazji na strzelenie gola miała w 13 minucie spotkania Oliwia Łapińska z AP Orlen Gdańsk. Strzał zawodniczki z Pomorza obroniła jednak Aude Waldbiling, która na brak pracy w meczu nie mogła narzekać.

Z upływem minut swoje szanse miały także rywali Polek. Belgijki aktywne były zwłaszcza z prawej strony boiska, gdzie Lola Vanluyten raz po raz próbowała przedrzeć się pod pole karne Julii Woźniak. Ataki skrzydłowej Standard Liège na szczęście biało-czerwonych kończyły się co najwyżej na wywalczanych rzutach rożnych lub niecelnych dośrodkowaniach.

Tylko do 30 minuty Polki mogły sześciokrotnie trafić do bramki Aude Waldbillig. Bramkarka RSC Anderlechtu nie dawała się zaskoczyć dobrze dysponowanym rywalkom, które zdecydowanie przy kolejnych meczach muszą poprawić skuteczność.

Co nie udało się koleżankom z zespołu, wyszło Oliwii Związek, która w 31 minucie spotkania umieściła piłkę w siatce. Piłkarka Śląska Wrocław, jak okazało się później, zdobyła jedynego gola w meczu, co pozwoliło Polsce odnieść zwycięstwo na otwarcie Euro. Zwycięstwo w pierwszym meczu turnieju, do którego szczególną uwagę przykładał selekcjoner.

Do końca spotkania Polki miały jeszcze kilka doskonałych okazji. Pierwszą z nich zmarnowała Weronika Araśniewicz, która po bardzo dobrej akcji, mijając rywalki z Belgii, trafiła w poprzeczkę. W końcówce spotkania swoją szansę miała również Zuzanna Witek. Zawodniczka Czarnych Sosnowiec w 84 minucie meczu wykonywała rzut karny. Tutaj lepsza okazała się Aude Waldbillig, która obroniła strzał Polki.

W drugim meczu w polskiej grupie Hiszpanki pokonały Portugalię 3:0, po dwóch golach Alby Cerrato z Sevilli oraz dzięki jednemu trafieniu autorstwa Celii Segura z FC Barcelony.

Wyniki 1. kolejki mistrzostw Europy do lat 17 kobiet

• Szwecja 2:3 Francja | Grupa A
  • Anglia 3:0 Norwegia | Grupa A
  • Polska 1:0 Belgia | Grupa B
  • Hiszpania 3:0 Portugalia | Grupa B

W drugiej kolejce zaplanowanej na dni 8-9 maja 2024 roku, Norweżki zagrają z z Francją. Pełniące rolę gospodarza turnieju Szwedki zmierzą się z Anglią. Te mecze odbędą się w środę, 8 maja. Dzień później o godzinie 13:00 Belgia zagra z Portugalią, a o godzinie 15:30 występujące w roli gospodarza Hiszpanki zmierzą się z uskrzydlonymi Polkami, które w Szwecji grają o pełną pulę.

Polska 1-0 Belgia, 06.05.2024 r., 15:30, Klostergårdens Idrottsplats, Lund

• Bramka: Oliwia Związek 31

Polska: 1. Julia Woźniak - 6. Iga Witkowska, 2. Oliwia Łapińska, 4. Magda Piekarska - 10. Maja Zielińska (76, 9. Anna Skrzypczyk), 20. Lena Marczak, 8. Zuzanna Witek (90, 17. Aleksandra Kuśmierczyk), 15. Weronika Araśniewicz, 19. Kinga Wyrwas (46, 11. Julia Ostrowska), 7. Krystyna Flis (90, 16. Małgorzata Rogus) - 14. Oliwia Związek (69, 3. Aisha Nsangou).

Belgia: 1. Aude Waldbillig - 19. Oona Careel (75, 16. Fleur Heyman), 8. Flo Hermans, 3. Chionne Bonny, 2. Louize Haentjens, 17. Lise Bal - 13. Axelle Bamps (59, 14. Alexia Dooms), 20. Lola Vanluyten, 6. Romy Wenning - 22. Clementine Reynebeau (75, 10. Oliwia Loeman), 9. Manon Heremans.

Żółte kartki: Araśniewicz - Reynebeau.

Sędziowała: Miriama Bočková (Słowacja).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!