Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy przypadek ASF w powiecie nowodworskim

Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
pixabay
W połowie maja na terenie powiatu nowodworskiego wykryto pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń. Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Gdańskim, do 1 czerwca nie stwierdzono kolejnych zachorowań wśród zwierząt.

Pierwszy przypadek ASF w powiecie wykryto u dzika odstrzelonego w pobliżu miejscowości Marzęcino na terenie gminy Nowy Dwór Gdański. Zakażenie potwierdziły badania przeprowadzone w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF w Puławach. Badania monitoringowe dzików poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i wszystkich tusz, które pozyskano w wyniku odstrzałów, są prowadzone od września ubiegłego roku. To one umożliwiły wykrycie zakażenia w poblizu Marzęcina. Do tej pory badania nie ujawniły kolejnych przypadków ASF (stan na 1 czerwca).

Jak poinformował nowodworski Powiatowy Lekarz Weterynarii Piotr Zdralewicz, pozyskaną tuszę przekazano do utylizacji, a miejsce przechowywania poddano gruntownemu myciu i dezynfekcji. W promieniu 10 kilometrów od miejsca pozyskania zakażonego dzika wyznaczono obszar, na którym poszukiwano ewentualnych zwłok padłych dzików. Dzięki pomocy Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii zakupiono też kolejną chłodnię do przechowywania tusz dzików, którą w zeszłym tygodniu Powiatowy Lekarz Weterynarii przekazał w użytkowanie myśliwym.

Teren, na którym natrafiono na chore zwierzę, należał już do tak zwanej “strefy czerwonej”. W przypadku objęcia obszaru czerwoną strefą świnie mogą zostać wysłane do innego gospodarstwa lub rzeźni jedynie po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu pisemnej zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii na przemieszczenie świń. Zwierzęta przewozi się wówczas bezpośrednio do innego gospodarstwa bądź rzeźni położonych na terenie strefy. Nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem świnie muszą być też zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii.

Powiatowy Lekarz Weterynarii zapewnia, że ASF jest chorobą niegroźną dla człowieka. Cechuje go jednak bardzo wysoka śmiertelność wśród świń, sięgającą od 80 – 100 %. Może się to wiązać ze znacznymi stratami ekonomicznymi. Hodowcy tych zwierząt powinni przestrzegać zasad bioasekuracji, a w szczególności utrzymywać świnie w zamkniętych, szczelnych pomieszczeniach, stosować odzież ochronną do pracy przy obrządku oraz przeprowadzać dezynfekcję rąk i sprzętu. Istotne jest również zapewnienie odpowiedniej jakości paszy i ściółki, które muszą być zabezpieczone przed dzikimi zwierzętami i gryzoniami. Równie istotne jest ograniczenie do minimum wstępu do pomieszczeń ze świniami osobom postronnym.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto