Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana rozstrzygnął konkurs dla dzieci i młodzieży

Jolanta Bulak
Rozstrzygnięcie konkursu Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana
Rozstrzygnięcie konkursu Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana rozstrzygnął konkurs "Mój sąsiad bocian". W gali wręczenia nagród wzięło udział 150 uczniów z lokalnych szkół. Przy okazji przedstawiciele Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana przygotowali seminarium ekologiczne.

Część dyskusji przedstawiciele Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana poświęcili bohaterowi konkursu - bocianowi. Jolanta Bulak – pracownik Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” przybliżyła zebranym systematykę gatunku, sylwetki krewniaków bociana białego z dalekich krain oraz kilka ciekawostek z biologii drugiego polskiego przedstawiciela bocianów – bociana czarnego.

Omówiła też sytuację bociana białego na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” i otuliny, a korzystając z obserwacji zebranych przez uczestników konkursu, zaprezentowała dane nt. bocianów z powiatu nowodworskiego.

Polub serwis WWW.NOWYDWORGDANSKI.NASZEMIASTO.PL na Facebooku!
Image and video hosting by TinyPic

Dariusz Ożarowski – pracownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przybliżył zebranym tryb życia bocianów, charakter i drogi wędrówek. Opowiedział również o monitoringu stanowisk bocianów na przykładzie badań w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie.

Wreszcie nastąpił długo oczekiwany moment. Kierownik Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, Wojciech Woch przystąpił do wręczenia wyróżnień i nagród. Konkurs dofinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, więc udało się zakupić atrakcyjne nagrody dla laureatów i osób wyróżnionych. Były śpiwory, plecaki, lornetki i ciekawe publikacje, gry planszowe.

Dla pozostałych wyróżnionych osób były foldery, mapy i książki. Konkurs wymagał ogromnego zaangażowania ze strony uczestników – przez blisko 5 miesięcy ich zadaniem była obserwacja wybranego gniazda i sporządzenie dziennika obserwacji. Do dokumentacji należało dołączyć fotografie lub rysunki, a także opowiadanie na jeden z podanych tematów. Z początkiem roku zgłosiło się 80 zespołów z całego powiatu nowodworskiego. Do finału dotrwało 20 zespołów – najlepsi postawili poprzeczkę bardzo wysoko.

W kategorii szkoły podstawowe zwyciężyli:
I miejsce: Róża i Zuzanna Chlebickie – ZS w Stegnie
II miejsce: Lena Borchard i Wanesa Kot – ZS w Tujsku
III miejsce: Abigail Cunnington i Adam Skrzypczak – ZS w Tujsku, Marcelina Wiśniewska i Agata Zaborowska ZS w Sztutowie

Wyróżnienia otrzymali: Malecki Patryk i Laura Jastrzębska, Wojciech Turkot, Oliwia i Grzegorz Skobel – uczniowie ZS w Tujsku; Weronika i Mateusz Pietroń SP w Lubieszewie; Oliwia Breczko i Ada Kołtek, Magdalena Mączyńska i Zuzanna Zachara, Klaudia i Nikola Maciejewskie, Laura Golan i Sandra Biesiada, Magdalena Magiera i Oliwia Wałdoch – uczennice ZS w Ostaszewie; Ciarkowska Julia i Zuzanna Borchert – SP nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim. Podziękowanie otrzymały Agata i Marta Walkowiak z ZS w Sztutowie
W kategorii gimnazja i szkoły wyższego szczebla na podium znaleźli się:
I miejsce: Marika i Adrian Stolarz – uczniowie ZS-P w Marzęcinie
II miejsce: Anna i Emilia Raflewskie ZS w Tujsku.

Wyróżnienia otrzymali: Justyna i Aleksandra Frąckiewicz, Olga Szewczyk i Dawid Studziński – uczniowie ZS nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim, Małgorzata Cymerys i Anna Podziewska – ZS w Tujsku i ZS nr 2 TOT w Nowym Dworze Gdańskim.

Komisja konkursowa przyznała jeszcze dodatkowe wyróżnienia za najciekawsze opowiadanie – dla Weroniki Pietroń, na najlepsze zdjęcie – dla Laury Jastrzębskiej, za najładniejsze rysunki – dla Mariki Stolarz, a tytuł „Bocianiego detektywa” otrzymały Ada Kołtek i Oliwia Breczko za najciekawszą i najbogatszą dokumentację fotograficzną konkursu.

Pracownicy Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” serdecznie dziękują uczniom i opiekunom za udział w konkursie. Gratulujemy spełnienia założeń i celów konkursu: wytrwałości, współpracy w zespole, poznania biologii i ekologii bociana białego. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pozwoli Wam na kompleksowe spojrzenie na rolę bociana białego w środowisku przyrodniczym oraz uwrażliwi na dolę i niedolę naszych sympatycznych i pożytecznych sąsiadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto