Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

,,Panie na Żuławach” - historia o dzielnych kobietach.

Patryk Philipp
Patryk Philipp
Tytułowy film jest trzecim już z rodzimej serii żuławskiej kinematografii, która uświęca tegoroczne obchody 450-lecia powstania Nowego Dworu Gdańskiego (wówczas Tiegenhof). Podobnie jak dwie poprzednie produkcje, skupia się na przedstawieniu historii miasta, tym razem przez pryzmat pierwszych powojennych osadniczek.

To trzecia w tym roku produkcja Klubu Nowodworskiego. Do tej pory oprócz ,,Pań na Żuławach” swoje premiery miały już ,,Duchy Miasta” i ,,Tajemnice Miasta”. Podobnie jak poprzednie produkcje, film ma charakter fabularyzowanego dokumentu. Tym razem scenariusz, którego autorkami są Mariola Mika i Kamila Ziętek, oparty jest na autentycznych wspomnieniach osadniczek zgromadzonych w ramach Muzeum Opowieści Klubu Nowodworskiego. Za kamerą ponownie stanął Krzysztof Kowalski znany z podcastów pn. ,,Krzy.K. sPokoju”. W role osadniczek wcieliły się aktorki z Teatru bez Kutyny działającego przy Żuławskim Ośrodku Kultury.

- Zapraszamy na film ,,Panie na Żuławach”. Panie, Kobiety, nasze Prababcie, Babcie, Mamy… Przez pryzmat ich wspomnień chcemy pokazać to, z czym musieli mierzyć się nasi przodkowie przybyli na Żuławy po II wojnie światowej. Osadniczki - ich wrażenia, emocje, lęki, nadzieje, radości - mówi Kamila Ziętek z Klubu Nowodworskiego.

- Ogrom tragedii, których doświadczyły w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu przybywając na zrujnowane przez działania wojenne i zatopione Żuławy, codzienne mierzenie się z problemami, których nawet sobie nie wyobrażamy, hartowały je. A wiara i nadzieja, że będzie lepiej, dawały im siłę, by ten ciężki czas przetrwać.

Film swoją premierę miał 1 listopada. Produkcja jest jednym z elementów obchodów tegorocznego Dnia Osadnika, który nie mógł się odbyć w tradycyjnej formie.

- Kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad nim wiedzieliśmy, że będzie to film o dzielnych kobietach, lecz nie mieliśmy pojęcia, że jego premiera odbędzie się w czasie tak ważnym dla współczesnych kobiet - tłumaczy Mariola Mika, kierowniczka Żuławskiego Parku Historycznego. - Większość zdjęć do filmu poświęconego powojennym osadnikom nagrywaliśmy w wyjątkowych miejscach, z fantastycznymi ludźmi Jesteśmy pewni, że ich dobrą energię zobaczycie na ekranie. Dedykujemy ten film pamięci żuławskich powojennych osadników oraz wszystkim silnym kobietom! - dodaje.

Obraz jak zwykle spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony widzów. - Piękny film. Byliście wspaniali. Gratulacje Panie Jacku. ,,Głowa” tego pięknego miasta udziela się w takim projekcie: super! Krzysztofie, jesteś wielki! Tomaszu, muzyka wspaniała. Wszystkim aktorom gratuluję. Żaneto, Tobie z oczywistego względu najbardziej. Jestem dumna, że znam Was i mogłam żyć i pracować w tym mieście. Prawdziwe są słowa: ,,Żuławiacy są silni i pracowici, potrafią wyjść z błota”. Jednym słowem - brawo! - skomentowała seans jedna z internautek.

Film „Panie na Żuławach” dostępny jest bezpłatnie w serwisie YouTube na kanale Klubu Nowodworskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto