Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświadczenie dyrektora muzeum Stutthof: Uroczystość nie odbędzie się w tej formie, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni.

red.
arch.
Jak co roku 9 maja pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa odbyć miała się uroczystość upamiętniająca wyzwolenie więźniów z obozu koncentracyjnego Stutthof. Ze względu na pandemię władze muzeum musiały zrezygnować z tradycyjnych obchodów.

W tym roku mija 75 lat od momentu wyzwolenia więźniów z obozu koncentracyjnego Stutthof. Niestety ze względu na światową pandemię obchody nie mogą odbyć się zgodnie z przygotowywanym programem.

- Świat zachorował. Dziś rozsądek i odpowiedzialność nakazują podjąć wszelkie możliwe środki, by owa choroba ustąpiła. Ponad 1 milion 300 tysięcy osób zostało zainfekowanych, niemal 76 tysięcy zmarło. Konsekwencje epidemii ponosi większość ludzi na świecie. Niedogodności, uciążliwości i ograniczenia z nią związane odczuwamy na co dzień - tymi słowami swoje oświadczenie rozpoczął Piotr Tarnowski, dyrektor muzeum Stutthof.

Przygotowania do tej szczególnej uroczystości trwały od wielu miesięcy. Władze muzeum wystąpiły i otrzymały honorowy patronat prezydenta Rzeczypospolitej Polski. We współpracy z dowódcami wojskowymi z Gdański zapewniły asystę Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Marynarki Wojennej RP. Na ten dzień przygotowywane są również trzy specjalne wystawy czasowe, w tym jedna tworzona jest wspólnie z wydziałem architektury Politechniki Warszawskiej. Jak zaznaczył dyrektor muzeum, najważniejszym elementem uroczystości miała być przemowa byłej więźniarki, która 9 maja 1945 roku została oswobodzona od oprawców. Uroczystość nie odbędzie się w formie, do której jesteśmy przyzwyczajeni i według programu, który przygotowało muzeum.

Bynajmniej nie oznacza to, że obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu się nie odbędą - Jednak tegoroczny 9 maja nie przejdzie bez naszej dla Państwa propozycji uczestniczenia w upamiętnieniu. Przygotowujemy się do tego, o czym będziemy informować, sygnując wiadomości hasztagiem #Stutthof75. To dla nas egzamin na czas kryzysu - z odpowiedzialności i kreatywności - zapowiada dyrektor Tarnowski. - A dziś trzymajcie się zdrowo i zachowujcie pogodę ducha, o co tak często apelował do nas nieodżałowany śp. Pan Felicjan Łada, ,,Szczęściarz z rocznika 1917”. On jak mało kto wiedział o czym mówił…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto