Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski rajd rowerowy w rocznicę sławnej bitwy pod Panasówką. Będzie można obejrzeć obozowisko powstańców

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Budynek dawnej oberży w Zwierzyńcu. Tutaj w 1863 r. działał powstańczy szpital
Budynek dawnej oberży w Zwierzyńcu. Tutaj w 1863 r. działał powstańczy szpital Bogdan Nowak
Powstanie wybuchło w styczniu 1863 roku. Także w roztoczańskich lasach dochodziło do wielu bitew i potyczek. Jedna z najsłynniejszych została stoczona w okolicach Panasówki (gm. Tereszpol). Niebawem będzie ona wspominana podczas XVI Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Wzgórze Polak”. Odbędzie się on 5 września.

W bitwie pod Panasówką walczył oddział Marcina Borelowskiego ps. „Lelewel” liczący ok. 700 osób. Dołączyła do niego blisko 400-osobowa „partia” dowodzona przez Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka”. 3 września 1863 r. powstańcy starli się z liczącymi ponad 3 tys. żołnierzy wojskami rosyjskimi. Podczas bitwy zginęło 35 powstańców, w tym węgierski arystokrata major Edward Nyary, a ponad 100 zostało rannych.

W tej batalii powstańcy odnieśli zwycięstwo. Potem jednak rozdzielili się. Cieszkowski wraz ze swoimi ludźmi ruszył na zachód, a Borelowski w kierunku Batorza. Tam, na „Sowiej Górze”, oddział „Lelewela” zaatakowali Rosjanie. Partia została rozbita, a „Borelowski” zginął. Stało się to 6 lub 7 września 1863 r.

„Wśród poległych bielił się też „nagi trup” Leonidasa, odartego z odzieży „Lelewela” – pisała w jednej ze swoich książek Halina Matławska. „Jeden z najwspanialszych wodzów powstania, nieuchwytny, niezrównany partyzant legł pokonany na polu chwały. Mieszkańcy Batorza pochowali go w osobnej mogile razem z wiernym szefem sztabu majorem Walischem”.

Borelowski już za swego życia był owiany legendą. Stoczył w sumie 25 bitew i potyczek, a przez jego oddział przeszło ponad 1,6 tys. powstańców. Ta niezwykła postać na pewno będzie wspominana podczas XVI Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Wzgórze Polak”. Jego organizatorami są: oddział biłgorajski PTTK, gmina Tereszpol, Roztoczański Park Narodowy oraz Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

Uczestnicy wyruszą 5 września na rowerach z Biłgoraja, Józefowa, Szczebrzeszyna, Tereszpola, Zwierzyńca i Zamościa i spotkają się w Panasówce. Tam odbędzie się m.in. prezentacja obozowiska powstańczego oraz wspominana będzie historia Powstania Styczniowego oraz sławnej bitwy pod Panasówką.

Zapisy oraz bliższe informacje na ten temat w zamojskim oddziale PTTK przy ul. Staszica 31 lub pod tel. (84) 63 931 43.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto