Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcia tablicy z braćmi Kaczyńskimi w Stoczni Gdańskiej nie będzie

Maciej Pietrzak
Jarosław Kaczyński nigdy nie dałby zgody na umieszczenie na tablicy swojego nazwiska - Beata Mazurek, rzecznik PiS
Jarosław Kaczyński nigdy nie dałby zgody na umieszczenie na tablicy swojego nazwiska - Beata Mazurek, rzecznik PiS TVN24
Tablica upamiętniająca udział braci Kaczyńskich w strajku w Stoczni Gdańskiej w 1988 r. nie zostanie jednak odsłonięta 31 sierpnia. Nie zgodził się na to prezes PiS.

W piątek, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, na Wyspie Ostrów zaplanowano uroczystość „Stocznia Gdańsk 4.0.”, organizowaną m.in. przez NSZZ Solidarność, a w której uczestniczyć będzie choćby premier Morawiecki. Elementem wydarzenia - jak napisano w zaproszeniu - miało być odsłonięcie „tablicy śp. Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, którzy przebywali w hali nr 26 w czasie strajku w 1988 r.”. Zdanie to wywołało lawinę krytyki dawnych opozycjonistów na czele z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

- Brzmi dumnie: „przebywali w hali” - tak ironicznie przywódca pierwszej Solidarności skomentował dotyczący odsłonięcia tablicy punkt zaproszenia.

Przebywali czy strajkowali?

W odpowiedzi wiceprzewodniczący stoczniowej Solidarności Karol Guzikiewicz podkreślił, że treść zaproszenia jest „niefortunna” i opublikował na swoim Twitterze projekt wyglądu tablicy, która ma się pojawić na hali 26 dawnej „Ubotowni”. Brzmi ona tak: „W tym budynku w sierpniu 1988 roku strajkowali razem ze stoczniowcami o przywrócenie NSZZ Solidarność śp. Prezydent Lech Aleksander Kaczyński oraz Premier RP Jarosław Kaczyński. Gdańsk 31.08.2018”.

Jarosław Kaczyński nigdy nie dałby zgody na umieszczenie na tablicy swojego nazwiska - Beata Mazurek, rzecznik PiS

Karol Guzikiewicz zaznaczał, że tablica ma charakter informacyjny, a nie upamiętniający. Związkowcy podkreślają też, że chętnie upamiętniliby wszystkich uczestników strajku z 1988 r., ale stołówka, w której oprócz hali nr 26 także nocowało wielu stoczniowców, została zburzona.

Od całej sprawy partia rządząca zdecydowanie się odcięła.

- Odsłonięcie tablicy w Gdańsku to nie jest inicjatywa PiS, a Jarosław Kaczyński nic o tym nie wiedział. Nikt też go nie pytał, czy można jego nazwisko na tablicy umieścić. Dla jasności, takiej zgody nigdy by nie dał - napisała na Twitterze Beata Mazurek, rzecznik PiS.

- Mieszanie ważnego strajku z 1988 roku z rocznicą podpisania historycznych Porozumień Sierpniowych jest co najmniej niestosowne - komentuje całą sytuację były opozycjonista, a obecny poseł PO Jerzy Borowczak. - Owszem, należy upamiętniać uczestników straj-ku z 1988 roku, ale nie wybiórczo, lecz wszystkich, również doradców i osoby wspierające. Ja to wiem, bo byłem współorganizatorem i uczestnikiem tego strajku, podobnie jak strajku sierpniowego w 1980 roku. Taka tablica, jaką NSZZ „S” zamierza odsłonić w hali 26, jest groteskowa i przynosi odwrotny skutek, jest krzywdząca wobec wszystkich uczestników tamtego strajku.

Borowczak dodaje: - Wielu z nas otrzymało honorowe legitymacje za uczestnictwo w strajku w 1988 roku, ja również, ale najważniejszą nagrodą była wolna Polska, w której niszczona jest dzisiaj demokracja.

Całe zamieszanie skończyło się wczoraj po południu. „Z powodu braku zgody Jarosława Kaczyńskiego tablica informacyjna nie zostanie odsłonięta 31.08.2018” - podał Karol Guzikiewicz.

Podzielone obchody

Jeśli chodzi o piątkowe uroczystości „Stocznia Gdańsk 4.0”, to poza wszelkimi wątkami historycznymi równie ważna będzie prezentacja przez premiera Mateusza Morawieckiego rządowych planów dotyczących przyszłości zakładu. Przypominamy, że w lipcu, po 11 latach, SG wróciła w państwowe ręce, po tym jak Agencja Rozwoju Przemysłu odkupiła większość udziałów akcji stoczniowych spółek od ukraińskiego inwestora Serhija Taruty.

Środowisko części sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych na czele z Lechem Wałęsą tradycyjnie rocznicę obchodzić będzie w ramach odrębnych uroczystości organizowanych przez miasto Gdańsk i Komitet Obrony Demokracji.

Obchody rozpoczną się o godz. 10 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Punktem kulminacyjnym będzie popołudniowy przemarsz spod budynku Sądu Okręgowego w okolice siedziby Europejskiego Centrum Solidarności, do którego ma dołączyć były prezydent.

Pomorze jest najpiękniejsze! Zobaczcie niesamowite zdjęcia!

TOP 10 najtańszych dzielnic Gdańska. Gdzie są najtańsze mieszkania?

TOP 5 najczystszych jezior na Pomorzu. Musisz tam pojechać!

Trójmiasto z lotu ptaka. Rozpoznasz te miejsca? Rozwiąż quiz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto