MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

O istocie Świąt Bożego Narodzenia. Rozmowa

red
Nowy Dwór Gdański. O istocie Świąt Bożego Narodzenia rozmawiamy z księdzem Józefem Kożuchowskim, wykładowcą filozofii, proboszczem parafii pw. Św. Jadwigi w Kmiecinie.

Co stanowi istotę świąt Bożego Narodzenia?

Istota tych świąt wiąże się przede wszystkim z przyjściem Syna Bożego na ziemię. To coś niezwykłego - Syn Boży staje się Synem Człowieczym. Ten przez którego świat został stworzony, postanowił być jednym z nas, aby wszystkich ludzi zbawić. Dlaczego te święta są tak radosne? Pan Bóg posyłając swojego Syna, powiedział nam: Oto ja staję się człowiekiem i biorę na siebie ludzką dolę, biorę na siebie wszystko, co człowiecze, żeby tobie pomóc, żeby obdarzyć ciebie miłością. Jakże się więc nie cieszyć, że taka właśnie radosna nowina jest nam podarowana. Dlatego śpiewamy: „W dzień Bożego Narodzenia radość wszelkiego stworzenia”. Zdajemy sobie sprawę, że tej radości nikomu nie może zabraknąć i z tego również względu życzymy sobie nawzajem radosnych świąt.

Jak przygotować do uroczystości Bożego Narodzenia?

Znajdujemy się w przededniu świąt, dlatego trzeba przede wszystkim zapytać czego nie powinniśmy zaniechać w ramach dobrego przygotowania do tak wielkich uroczystości. Skoro Jezus narodził się po to, aby zbawić swój lud od jego grzechów, to czyż można byłoby świętować Boże Narodzenie we właściwy sposób bez odbycia dobrze przygotowanej spowiedzi? Jeżeli zatem ktoś nie zdążył w czasie Adwentu się wyspowiadać to teraz jest właściwie ostatni moment, aby to uczynić.

Pasterka to wyjątkowa msza...

Jest to pierwsza msza świąt Narodzenia Pańskiego, odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia. Jest ona jednocześnie najważniejszym i najbardziej uroczystym momentem obchodów liturgicznych w całym okresie tych świąt. Pasterka to nie tylko tradycyjna msza święta, lecz przede wszystkim wyjątkowe nabożeństwo, które daje wszystkim jego uczestnikom poczucie wspólnoty, nadziei i szczęścia. Ciągle na nowo doświadczamy, że chyba nie ma nic piękniejszego niż śpiewanie we wspólnocie eucharystycznej w nocy wzruszających, polskich kolęd. Dlaczego takie przeżycia wypełniają nasze serca? Stanowi to wielki przekaz bożonarodzeniowej nocy - nie tylko Bóg się rodzi, ale i moc, czyli zło truchleje. Treść śpiewanych kolęd przekonuje nas, że wszelkie zło, łącznie ze śmiercią, musi mieć swój kres, ponieważ wszystko to Jezus przezwyciężył. Nie tylko w tej wierze się utwierdzamy, ale i jej prawdziwość odczuwamy. Pasterka daje nam więc nową odwagę, wlewa w nasze serca otuchę i nadzieję na cały następny rok. Dodam jeszcze, że pierwsza Pasterka została odprawiona w IV wieku przez papieża Grzegorza IV.

Jaką wymowę ma dzielenie się opłatkiem?

Opłatek to symbol Eucharystii, a przez to również znak jedności, pojednania i wyraz miłości. Możemy więc powiedzieć, że w obrzędzie dzielenia się opłatkiem przychodzi do nas Jezus konkretnie w tym, co się dotąd działo między nami i zaczyna nas na nowo łączyć mimo tego wszystkiego, co się w przeszłości wydarzyło. Wtedy odbudowują się więzi międzyludzkie, jakkolwiek nie za naszą głównie sprawą. W ciągu roku trudno nam zdobyć się akt przebaczenia, ale w wieczór wigilijny siły przychodzą, bo one nie są z nas. Zaprosiliśmy kogoś silniejszego, aniżeli my. Dlatego również pojednanie staje się możliwe, ponieważ godzimy się przez Jezusa i w Jezusie. To jest właśnie treścią tego, co Pan Jezus przez swoje przyjście na ziemię uczynił dla nas, czyli pojednanie ludzi między sobą i z Panem Bogiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Prezydent Andrzej Duda obchodzi 52. urodziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto