Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Samorządowcy, eksperci i mieszkańcy wzięli udział w Szczycie Klimatycznym Żuław

AG
Jagoda Bilicka/Krystian Falk
Dyskusje o zmianach klimatycznych, potrzebach inwestycyjnych i modernizacyjnych infrastruktury wodociągowej i sieci deszczowych, a także mechanizmach zabezpieczenia obszaru przed następstwami zmian klimatu. Tak wyglądał Szczyt Klimatyczny Żuław, który odbył się w minioną środę.

W przestrzeni publicznej coraz częściej porusza się kwestię zmian klimatycznych. Właśnie o tych kwestiach, wpływających na nasze życie, postanowili porozmawiać organizatorzy Szczytu Klimatycznego Żuław.

- Klimat, bo o nim rzecz jasna jest mowa, stał się tematem nieschodzącym z pierwszych stron gazet czy programów informacyjnych. I trudno się dziwić, zmiany klimatu generują coraz większą liczbę problemów, z którymi musimy się na co dzień mierzyć. Żeby nie pozostawać gołosłownym: ekstremalne zjawiska pogodowe (upały, deszcze nawalne i powodzie, tornada, wichury i zniszczenia), problemy z podstawowymi zasobami (w szczególności z wodą, która powoli staje się dobrem deficytowym zarówno w gospodarstwach domowych, rolnictwie, jak i przemyśle), wzrost cen żywności (owoców i warzyw). To codzienność. Te problemy zaczynają występować wszędzie, także na Żuławach, z których geograficzne położenie, ukształtowanie terenu i gospodarka czynią obszar tyleż specyficzny, co szczególnie narażony na konsekwencje zmieniającego się świata - wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.

Podczas wydarzenia, zorganizowanego w Żuławskim Parku Historycznym, głos zabrali zaproszeni paneliści. Wśród nich nie zabrakło burmistrza Jacka Michalskiego, który poruszył kwestię bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i ochrony Nowego Dworu Gdańskiego.

- Woda od strony morza jest wyżej niż woda od strony lądu. To jest atrakcja turystyczna, ale to jest także wielki problem. Jesteśmy uzależnieni od techniki i systemu, który odprowadza wodę i zabezpiecza nas przed tą wodę. Na początku XXI wieku zaczęły się prace koncepcyjne nad programem zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław. I wypracowano pewne rozwiązania , później je uszczegółowiono i podzielono na trzy etapy. Te etapy mają trwać aż do roku 2030 i kosztować około 2 miliardów złotych. Pierwszy etap zakończył się w 2015 roku. Wydatkowano ponad 700 mln zł. A teraz się coś zacięło... Oczywiście, jako mieszkaniec Nowego Dworu Gdańskiego cieszę się, że w tym drugim etapie, który zakładał wiele działań i wydatków na poziomie pół miliarda złotych, będzie zrealizowana inwestycja wrót sztormowych na ujściu rzeki Tugi. Jest to bardzo ważna inwestycja dlatego, że Nowy Dwór Gdański ze względów technicznych jest bezbronny jeżeli chodzi o wodę - mówił burmistrz.

Podczas szczytu głos zabrał również prezes Centralnego Wodociągu Żuławskiego, Tomasz Szczepański.
- Żuławy to woda, nie tylko w kanałach, rzekach i rowach melioracyjnych, ale może nawet przede wszystkim ta, która dostarczana jest na co dzień do klientów. A o tym, jak ważna jest nieprzerwana ciągła dostawa wody, widzimy przy każdej awarii, gdy telefony i maile urywają się w naszej spółce - zaczął panelista. Szczepański podkreślał również, czym zajmuje się Centralny Wodociąg Żuławski. Dodał także, że zasoby wody na Żuławach są obecnie wystarczające i nie musimy obawiać się kryzysu związanego z brakiem wody.

W trakcie Szczytu Klimatycznego głos zabrali również m.in.: Marek Charzewski, burmistrz Miasta Malborka, a także Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański.

W trakcie wydarzenia zaproszeni eksperci dyskutowali również o finansowaniu działań adaptacyjnych Polsce i na świecie w erze kryzysu klimatycznego, regulacji oraz dbałości o stan nabrzeży jako podstawowym elemencie rozwoju społeczno-gospodarczego Żuław na przykładzie projektu „Żuławy Gdańskie atrakcyjne turystycznie”, czy też o lokalnym planie adaptacyjnym jako pierwszej wspólnej inicjatywie gmin i powiatów Szczytu Klimatycznego Żuław.

Podczas Szczytu Klimatycznego Żuław, podpisano „Deklarację Interesariuszy I Szczytu Klimatycznego Żuław” w sprawie ogłoszenia alarmu klimatycznego na Żuławach.

Ustalono w niej między innymi następujące punkty: gminy zobowiązują się do zmniejszania negatywnego wpływu na klimat poprzez: racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, w tym wodą, systematyczne obniżanie emisji gazów cieplarnianych, a także opracowania Lokalnego Planu Adaptacyjnego dla Żuław, czy też podejmowania współpracy w pozyskiwaniu środków i realizację przedsięwzięć inwestycyjnych. Deklaracja ta z założenia w dalszych działaniach przekładać się będzie na budowanie wspólnych partnerstw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto