Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Pamięć i hołd dla pierwszych osadników

red
Nowy Dwór Gdański. Po raz czwarty mieszkańcy regionu będą świętować  Dzień Osadnika. Głównym punktem wydarzenia będzie historyczna inscenizacja.
Nowy Dwór Gdański. Po raz czwarty mieszkańcy regionu będą świętować Dzień Osadnika. Głównym punktem wydarzenia będzie historyczna inscenizacja. Mateusz Borkowski
Nowy Dwór Gdański. Po raz czwarty mieszkańcy regionu będą świętować Dzień Osadnika. Głównym punktem wydarzenia będzie historyczna inscenizacja.

Nowy Dwór Gdański. Tegoroczna edycja Dnia Osadnika odbędzie się w najbliższą sobotę, 30 września. Jest to święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski, które ma służyć wszystkim mieszkańcom, jako pretekst do wspólnego pochylenia się nad historią naszego regionu.

-Wspominając wydarzenia z roku 1945, biorąc udział w uroczystym przemarszu ulicami Nowego Dworu Gdańskiego, chcielibyśmy oddać hołd naszym rodzicom, dziadkom i pradziadkom, doceniając ich trud, pracę i odwagę - mówi Mariola Mika, dyrektor Żuławskiego Parku Historycznego.

Tradycyjnie, głównym punktem obchodów Dnia Osadnika będzie historyczna inscenizacja pokazująca przybycie na Żuławy pierwszych, powojennych osadników.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców do przebrania się w stroje z czasów powojennych. O godzinie 11.30 spotkajmy się na stacji kolei wąskotorowej - zachęca Mariola Mika.

Za historyczne widowisko odpowiadać będzie Samodzielna Grupa Odtworzeniowa “Pomorze”, doświadczona w wielu rekonstrukcjach bitew i walk. W wyobrażeniu sobie historycznych realiów pierwszych, powojennych miesięcy na Żuławach pomóc mają dawne ubrania, uczesania, rekwizyty w postaci np. tekturowych waliz, gazet z 1945 roku, drewnianych wózków pełnych dobytku, papierosy bez filtra i butelki z porcelanowymi kapslami na sprężynie. Będzie też sprzęt - stare, sowieckie ciężarówki, motocykle i towarowe wagony kolei wąskotorowej, w których od lata 1945 r. na Żuławy zjeżdżali tzw. pionierzy.

- O godzinie 12.00 wyruszymy razem we wspólnym marszu ulicami Dworcową, Obrońców Westerplatte, Sikorskiego, Wejhera, Kopernika do Żuławskiego Parku Historycznego, gdzie wszystkich uczestników zaprosimy do wspólnego pamiątkowego zdjęcia, symbolicznego przekazania władzy polskiemu burmistrzowi, zwiedzania ekspozycji “Nowy początek 1945” w Muzeum Żuławskim, zabawy dla dzieci z dawnych lat i degustacji potraw kuchni osadniczej - dodaje Mika.

Z kolei o godzinie 13.00 w sali konferencyjnej ŻPHu rozpocznie się wykład historyczny i promocja najnowszej, niezwykle ciekawej książki dr Marcina Owsińskiego. Jest ona poświęcona jednym z najgwałtowniejszych okresów historii żuławskiego miasta, które rozegrały się w 12 miesiącach 1945 r.

Wtedy to, w końcowej fazie II wojny światowej niemiecki Tiegenhof został zdobyty przez Armię Czerwoną i w ciągu kilku miesięcy został przekazany polskim władzom i nowym mieszkańcom. Miasto stało się Nowym Dworem. Wiele wyjaśnia już sam tytuł pracy - „Tiegenhof/Nowy Dwór w 1945 roku. Koniec i początek miasta na Żuławach”.

Książka to efekt kilku lat pracy w archiwach, roku pisania i „całego „żuławskiego” życia Autora. Publikacja ma prawie 200 stron i ponad 70 zdjęć.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto