Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Świętojańska w Botaniku w Lublinie. Można wybrać się na spacer i poszukać kwiatu paproci

Leszek Mikrut
Jakub Bodys/zdjęcie ilustracyjne
W wydarzeniu, jakim jest Noc Świętojańska, zwana również Sobótką lub Nocą Kupały, będzie można uczestniczyć w sobotę (23 czerwca) w lubelskim Botaniku.

- Obrzędy Nocy Świętojańskiej dawniej miały zapewnić zdrowie, urodzaj i miłość - przypomina Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - W obchodach tych ważną rolę spełniały rośliny, którym tradycja ludowa przypisywała niezwykłą moc. Panny plotły wianki z kwiatów dziurawca i w zbiorowej ceremonii wrzucały je do rzek, rozpalano ogniska, w których palono zioła, pod strzechy chat wtykano kwiat czarnego bzu, ziele bylicy i liście łopianu, a o północy wyruszano po kwiat paproci.

Sobótka - to typowe święto słowiańskie ściśle związane z letnim przesileniem Słońca. Obchodzone było ono w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada około 21-22 czerwca. Początkowo Kościół katolicki zwalczał coroczne uroczystości związane z Sobótką wywodzącą się z wierzeń słowiańskich i ze słowiańskiej obyczajowości. Nie mogąc jednak wykorzenić tej tradycji, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską. W ten sposób wprowadzona została wigilia św. Jana, czyli Noc Świętojańska, posiadająca ówcześnie wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego. Obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca.

Na całym południu Polski, na Podkarpaciu i na Śląsku uroczystość o podobnym charakterze nazywana jest "sobótką" lub "sobótkami". Na Warmii i na Mazurach mówią na nią "palinocka". Zaś nazwa "Noc Kupały" albo "kupalnocka" utrwaliła się na Mazowszu i na Podlasiu.

To dzisiejsze święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone jest na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach ludów bałtyckich, germańskich i celtyckich, a także części narodów ugrofińskich. Na Łotwie jest to wolne od pracy święto państwowe (23 i 24 czerwca). A na Litwie od 2005 roku 24 czerwca jest dniem wolnym od pracy.

Często święto to jest często opisywane i popularyzowane współcześnie jako rodzima alternatywa wobec zachodnich walentynek.

- O tajemnicy ziela świętojańskiego czy wspomnianego kwiatu paproci uczestnicy wydarzenia dowiedzą się więcej podczas sobotniego (23 czerwca) spaceru w Ogrodzie Botanicznym, który poprowadzi dr Agnieszka Dąbrowska - informuje rzecznik prasowy uczelni. - Na zakończenie organizatorzy zapraszają do Wrzosowej Chatki na ognisko z pieczonymi ziemniakami. Spotkanie z uczestnikami Nocy Świętojańskiej w Ogrodzie Botanicznym UMCS rozpocznie się o godz. 18.00 przy wejściu od ul. Willowej.

ZOBACZ TEŻ: Zapowiedź Nocy Świętojańskiej w Muzeum Wsi Lubelskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto