Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie chcą przekopu Mierzei Wiślanej. Są gotowi do protestów

Redakcja
Protesty w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej
Protesty w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej Obóz dla Mierzei
Grupa ekologów i mieszkańców Mierzei Wiślanej sprzeciwiających się planom budowy przekopu, zapowiada protesty.

- To szkodliwa, nielegalna w chwili obecnej inwestycja w basenie Morza Bałtyckiego, które jest wspólnym, ponadnarodowym dobrem - tłumaczy Joanna Brzezińska z tzw. Obozu dla Mierzei. - Wbrew licznym pomówieniom, nasz protest nie jest w żadnym wymiarze akcją polityczną - to walka o ocalenie pięknego kawałka polskiej przyrody, który zginie, jeżeli powstanie bezsensowna i kontrowersyjna inwestycja, niesłużąca żadnej większej grupie społecznej i niszcząca życie lokalnej społeczności.

Mieszkańcy Krynicy Morskiej, miasta na mierzei, którzy obawiają się, że instalacje przekopu doprowadzą do tzw. abrazji nadbałtyckich plaż na mierzei (czyli ich zanikania), wywołają kryzys turystyki, głównej gałęzi lokalnej gospodarki. Przemysław Figiel, mieszkaniec Krynicy Morskiej, określił przekop mianem „szaleńczego projektu”.

Przekop Mierzei Wiślanej. Opinie za i przeciw budowie

- Apelujemy do wszystkich miłośników polskiej przyrody, Mierzei Wiślanej, o powstrzymanie budowy przekopu, póki jeszcze nie wjechał ciężki sprzęt - dodała Sylwia Szczurek, kryniczanka, działaczka społeczna i samorządowa.

Obóz dla Mierzei próbował wczoraj oprotestować przejęcie placu budowy (wg ekologów miało do niego dojść w Urzędzie Gminy Sztutowo).

- Reprezentacja mieszkańców regionu, obywateli z Polski i zagranicy, stająca w obronie prawa i przyrody, czekała na władze i inwestorów - niestety, ci nie pojawili się, a spotkanie przeniesiono w ostatniej chwili w inne miejsce - informują ekolodzy. - To nie pierwszy raz, kiedy w tej sprawie władza unika dialogu z mieszkańcami, nie bierze pod uwagę ich postulatów, realizuje plan, który przyniesie same szkody.

- Osiem miesięcy temu, bez zapowiedzi, w ciągu pięciu dni wycięto 10 tysięcy drzew w miejscowości Nowy Świat przed Krynicą Morską. We wrześniu na terenie przekopu miało miejsce przedziwne przesadzanie trzcin z terenu planowanego przekopu (teren, na który wjechały maszyny wygląda w tej chwili jak pobojowisko, z piasku usypano groblę, która prawdopodobnie zniknie przy silnym wietrze, zniszczono gniazda ptaków wodnych, a obszar wyciętych trzcin jest znacznie węższy niż planowany przekop). 4 października Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podpisało umowę na budowę kanału żeglugowego z inwestorem – konsorcjum firm Besix (z Belgii) i NDI (z Polski). Wszystko to dzieje się mimo wezwania Komisji Europejskiej o wstrzymanie prac do wyjaśnienia prawnych wątpliwości. A tych jest wiele, bo cała Mierzeja chroniona jest programem Natura 2000 i nie ma żadnego argumentu, który przemawiałby za dewastowaniem tego terenu – mówi Joanna Brzezińska, z Obozu dla Mierzei.

- Szerokie zainteresowanie tematem w Polsce i na świecie pozwalają wierzyć, że będziemy mieć siłę, aby zatrzymać tę niezgodną z prawem i zdrowym rozsądkiem inwestycję. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom Polska uniknie sankcji z Komisji Europejskiej, wstydu na arenie międzynarodowej oraz zaoszczędzi dwa miliardy złotych, które mogłaby zainwestować np. w adaptację do zmian klimatu regionu wokół Zalewu Wiślanego - argumentują ekolodzy.

Przedstawiciele Obozu dla Mierzei zapowiadają, że wykorzystają wszystkie możliwości pokojowego protestu i prawne narzędzia, by powstrzymać budowę.

- Zrobię wszystko, żeby zatrzymać przekop i zachować naszą piękną mierzeję w całości. Nie boję się nawet aresztu – tam mnie jeszcze nie było, a działam w dobrej sprawie! – mówi pani Ewa, emerytowana nauczycielka, mieszkanka Krynicy Morskiej.

WSZYSTKO O PRZEKOPIE MIERZEI WIŚLANEJ

Przekop Mierzei Wiślanej. Zobacz animowaną wizualizację inwestycji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nie chcą przekopu Mierzei Wiślanej. Są gotowi do protestów - Dziennik Bałtycki

Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto