Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny rozpocznie się w kwietniu. Trwają zapisy na rachmistrzów spisowych

Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpocznie się 1 kwietnia. Do 9 lutego natomiast potrwa nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych w gminach.

Najbliższy spis powszechny rozpocznie się 1 kwietnia i będzie trwał do 30 czerwca 2021 roku. Według informacji podanych na stronie rządowej, spis będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie Główny Urząd Statystyczny.

- Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań (w przypadku narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań) lub gospodarstw rolnych (w przypadku powszechnego spisu rolnego). Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych - czytamy na stronie GUS poświęconej spisowi.

Do wtorku 9 lutego potrwa nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych. Według kryteriów podanych na stronie GUS, kandydat na to stanowisko powinien mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, a także nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Kandydaci na rachmistrza będą musieli wziąć udział w szkoleniu przeprowadzanym w trybie zdalnym. Szkolenia dla rachmistrzów spisowych obejmować będą część teoretyczną oraz część praktyczną i będą zakończone egzaminem. Uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie (co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi) umożliwi wpisanie na listę osób zakwalifikowanych do pełnienia roli rachmistrza. O kolejności na liście decydować będzie najwyższa liczba punktów uzyskanych na egzaminie przez kandydatów z danej gminy. Kandydaci, którzy uzyskają najwyższe miejsce na liście, zostaną powołani na rachmistrzów spisowych (w liczbie adekwatnej do potrzeb).

Główne zadania rachmistrza spisowego będą obejmowały przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych (w zalezności od sytuacji epidemiologicznej, zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań oraz przejęcie części zadań innych rachmistrzów spisowych w sytuacji awaryjnej.

Kandydaci na rachmistrzów mogą złożyć dokumenty osobiście lub za pośrednictwem Internetu. Szczegółowe informacje w sprawie rekrutacji są udostępniane przez władze poszczególnych gmin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto