Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie Trylogii w Kartuzach - z Elżbietą Mrozińską i Arkadiuszem Urbanem

(J.S.)
Słowami prezydenta Bronisława Komorowskiego zainaugurowano w kartuskiej czytelni Narodowe Czytanie Trylogii. - Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Odkrywaliśmy piękno, ale też ciętość Fredrowskiego języka, mądrość i aktualność jego diagnoz.W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza - odczytała słowa prezydenta Kazimiera Nowicka, dyrektor MiP Biblioteki Publicznej w Kartuzach.

Narodowe Czytanie Trylogii w Kartuzach zaczęto w sobotę. W sali przystrojonej na staropolską karczmę słowa polskiego pisarza czytali bibliotekarki Kazimiera Nowicka i Danuta Rzepka z Przodkowa, samorządowcy Daniel Dobka i Mirosław Paczoska oraz młodzi ludzie - Julia, Maciej, Asia. Fragmenty przygotował Arkadiusz Urban, który wespół z Elżbietą Mrozińską, aktorką Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni prezentował urywki "Trylogii".

Tak o powieściach Sienkiewicza napisał Bronisław Komorowski:
(...) W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

„Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.

Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu.[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto