Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najnowocześniejsza farma wiatrowa w Europie powstała na Żuławach

red
Żuławy. W środę, 22 lipca odbyło się uroczyste otwarcie Farmy Wiatrakowej Nowotna. Ten najnowocześniejszy w Europie kompleks, tworzy w sumie 20 turbin, o łącznej mocy 40 MW. Koszt inwestycji to 273 mln złotych.
Żuławy. W środę, 22 lipca odbyło się uroczyste otwarcie Farmy Wiatrakowej Nowotna. Ten najnowocześniejszy w Europie kompleks, tworzy w sumie 20 turbin, o łącznej mocy 40 MW. Koszt inwestycji to 273 mln złotych. Tomasz Chudzyński
Żuławy. W środę, 22 lipca odbyło się uroczyste otwarcie Farmy Wiatrakowej Nowotna. Ten najnowocześniejszy w Europie kompleks, tworzy w sumie 20 turbin, o łącznej mocy 40 MW. Koszt inwestycji to 273 mln złotych.

Turbiny znajdują się na granicy dwóch gmin, powiatu nowodworskiego. Dziewięć wież znajduje się na terenie gminy Nowy Dwór Gdański, a jedenaście na terenie gminy Stegna, w okolicach wsi Nowotna.

Farma w Nowotnej to pierwszy w Europie kompleks wyposażony w najnowocześniejszą generację turbin Vesta V110. Co ważne turbiny charakteryzując się znacznie większą wydajnością i wielkości śmigieł niż urządzenia poprzednich generacji.

Sprawdź koniecznie:Nowy Dwór Gdański. Zobacz Żuławy z dachu wiatraka! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Każda z postawionych na Żuławach turbin ma moc, dwóch megawatów. Rocznie ma wyprodukować ok. 120 000 MWh energii elektrycznej. Maszt każdej z postawionych konstrukcji ma wysokość 95 metrów. Z kolei śmigła każdej z turbin mają 55 metrów długości.

- W sumie cała farma przy wietrze o prędkości od 8 m/s do 20 m/s uzyska maksymalną produkcję, która wyniesie 40 MW energii elektrycznej na godzinę, co daje 350 400 MW na rok - mówi Tomasz Lachowicz z firmy Nowotna Farma Wiatrowa. - Taka ilość energii zaspokoiłaby potrzeby 116 800 mieszkań. Ze względu na zmienność prędkości wiatru, przyjmuje się, że realnie farma wyprodukuje ok. 40% maksymalnych możliwości, co zaspokoi potrzeby ok. 50 tys mieszkań.

Zobacz też: Powstaje Farma Wiatrowa Nowotna. Jeszcze w 2014 roku w Nowotnej będzie stało 20 wiatraków [ZDJĘCIA]

Siłownie wiatrowe to szansa podwyższenia wpływów budżetowych lokalnych samorządów. Gminy korzystają głównie na podatkach. Od jednego wiatraka podatek od nieruchomości szacowany jest na ponad 30 tys. zł rocznie. Pierwsze wpływy z tego tytułu trafią do gminy Nowy Dwór Gdański i Stegna w roku 2016.

Prace przy farmie wiatrowej trwały niemal dwa lata. Budowę rozpoczęto w listopadzie 2013 roku. Pierwszy prąd z farmy wiatrowej popłynął 1 stycznia 2015.

Inwestorem jest hiszpański fundusz inwestycyjny Taiga Mistral. Co ciekawe budowę farmy wiatrowej na Żuławach wspomógł finansowo Bank Ochrony Środowiska. Wysokość udzielonego przez BOŚ Bank kredytu to 184 miliony złotych.

Sprawdź koniecznie: Nowy Dwór Gdański. Powstanie dwadzieścia wiatraków w okolicach miasta

Hiszpanie posiadają obecnie posiadają jeszcze dwie inne farmy wiatrowe województwie pomorskim: Kobylnica (o mocy 41,4 MW) oraz Subkowy (o mocy 8MW).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto